Senior nahrál neoprávněně několik tisíc souborů. Škoda je přibližně sedm milionů

Na pořádné problémy si zadělal senior z Aše. Na úložiště neoprávněně nahrál přes sedm tisíc souborů. Sedmašedesátiletý muž měl od společnosti, která úložiště provozuje, dostávat finanční prostředky za to, že uživatelé audiovizuální díla, která muž na úložiště nahrával, shlédli či si je stáhli. Během šesti let mělo být muži vyplaceno zhruba 45 tisíc korun. Způsobil škodu přibližně sedm milionů korun.

Chebští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality zahájili trestní stíhání muže z Aše, kterého obvinili ze spáchání přečinu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi.

Podle policejního mluvčí Jakuba Kopřivy měl obviněný muž  od roku 2015 do roku 2021 nahrávat na cloudové úložiště, které bylo určeno uživatelům internetové sítě prostřednictvím webové adresy, různé soubory, jako například filmy či hudbu. „Během těchto šesti let měl na úložiště postupně nahrát přibližně 7 tisíc datových souborů obsahujících nejméně zhruba 600 chráněných audiovizuálních děl různých žánrů, která veřejně sdílel. Tím měl ostatním uživatelům připojeným k internetové síti umožnit vyhledání a následné bezplatné stažení či zhlédnutí těchto audiovizuálních děl, konkrétně se mělo jednat o zhruba 43 tisíc případů, kdy si uživatelé audiovizuální dílo takto prohlédli nebo stáhli,“ sdělil.

Tohoto jednání se měl sedmašedesátiletý muž dopustit svévolně bez jakýchkoliv oprávnění nebo souhlasů nositelů výrobních či distribučních práv. Tím jím měl způsobit celkovou škodu přibližně 7 milionů korun.

V případě prokázání viny hrozí muži trest odnětí svobody až na pět let.