Obujte si papuče, které symbolizují domov, kde si většina lidí přeje dožít

Osmdesát procent lidí si přeje zemřít doma. Jenom dvaceti procentům se to podaří. Nevyléčitelně nemocní a umírající lidé často bojují se závažnými zdravotními problémy, které jsou pro ně a jejich rodiny limitující. I přesto mohou dožít svůj život doma, a to díky mobilním hospicům. Základem péče je především kvalitní život člověka s kontrolou bolesti a dalších příznaků.

Foto: Archiv Hospice svatého Jiří

V České republice funguje síť mobilních hospiců, která úspěšně doplňuje systém paliativní péče. Za kvalitu zdravotní služby mobilního hospice odpovídá lékař paliatr, který dokáže pomoci pacientovi s bolestí i dalšími vážnými příznaky jeho nemoci.

Foto: Archiv Hospice svatého Jiří

„Naším cílem je kvalitní život člověka. Kromě pacienta podporujeme také rodinu. Proto hospice zaměstnávají nejen lékaře a zdravotní sestry, ale také sociální pracovníky, pečovatele, duchovní nebo psychology. Kromě osobních návštěv mají lidé k dispozici pohotovostní číslo, na které mohou kdykoliv zavolat. Péči poskytujeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,“ přibližuje práci domácích hospiců předsedkyně Fóra mobilních hospiců a ředitelka Hospice sv. Štěpána Monika Marková a doplňuje: “Součástí služeb jsou také půjčovny zdravotnických pomůcek a podpora pro pozůstalé.“

Ředitelka Hospice svatého Jiří – Alena Votavová

„Důležitou součástí, aby mohlo zemřít více pacientů/klientů doma, je osvěta a komunikace tématu umírání v domácím prostředí. „ říká Alena Votavová, ředitelka Hospice Sv. Jiří v Chebu.

Kampaň DOMA. jako každoročně vyvrcholí Papučovým dnem. Ten letos připadá na 5. října a jak se může každý zapojit? Vyfoťte se v papučích, sdílejte fotky na Facebooku nebo Instagramu s hashtagem #papucovyden a předejte toto poselství dál – svým blízkým, kolegům a všem ostatním, kteří vás mohou následovat v akci, která má smysl.

Upozorněte společně s námi na to, že umírat doma je možné, a že existují služby, které nabízejí doprovod. Odborný i lidský.

Home