V muzeu bude možné obdivovat do detailu propracované obrazy Michala Janovského

Chystá se další výstava. Od čtvrtka 4. dubna 2024 si mohou návštěvníci mariánskolázeňského muzea prohlédnout obrazy Michala Janovského z České Lípy.

Foto: Archiv pořadatelů

Malířskou kariéru tohoto výtvarníka odstartoval poměrně obyčejný dárek od manželky – sada pastelů. S pastely pracoval dlouhá léta, avšak nové nápady si žádaly velké formáty pláten, proto se Michal Janovský začal více věnovat olejomalbě.

Svým malířským stylem se ve své tvorbě výrazně přibližuje a podobá stylu starých Mistrů. Michal Janovský ovšem žije a tvoří v 21. století a tak si témata vybírá i současná, jen je umí na plátně dobře promíchat s minulostí.

Na velkých formátech svých obrazů si umělecky pohrává se sebemenšími detaily – byť se jedná o mouchu na shnilém jablku. „Michal je absolutní detailista a perfekcionista, má potřebu si pohrát s každou maličkostí a vést diváka svých obrazů skoro za ruku, aby mu nic neuniklo a nepřehlédl něco velice podstatného,“ říká kurátorka výstavy Renáta Mužíková.

Kdo osobně Michala Janovského pozná, brzy zjistí, že je to také mistr černého humoru a parodie. V námětech se nebojí ničeho, dokáže si dělat legraci i z vcelku vážných témat a je schopen parodovat veškeré lidské vlastnosti a manýry.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 4. dubna od 18:00 hodin. Výstavu „Proces“ Michala Janovského bude možné navštívit v Městském muzeu a galerii Mariánské Lázně do neděle 5. května 2024.

MMML