K mezinárodnímu protestu se připojili také zemědělci z Chebska

Několik tisíc českých zemědělců se dnes ve čtvrtek 22. února zapojilo do mezinárodní protestní akce, při které vyjeli s těžkou zemědělskou technikou k hraničním přechodům. K protestu se připojili také zemědělci z Chebska. Několik desítek traktorů vyjelo k hraničnímu přechodu Pomezí nad Ohří. 

Více fotografií zde

Další zemědělci protestují v centrech velkých českých měst, zatím s výjimkou Prahy. Upozorňují tak na problémy, které jim působí komplikovaná a nefungující Společná zemědělská politika Evropské unie. Účastní se také zemědělci ze Slovenska, Maďarska, Německa, Polska, Litvy, Lotyšska a protesty podpořili též Bulhaři, Chorvati, Rumuni a Slovinci. 

„Situace zemědělců je skutečně zoufalá, což jen potvrzují protesty farmářů napříč Evropou. Jsem proto rád, že agrární organizace ze střední a východní Evropy reagovaly tak rychle na naši výzvu a vybídli své členy k účasti na mezinárodním protestu 22. února. Akce napříč Evropou jsme tak dokázali uspořádat prakticky za týden a za to patří velký dík všem našim členům bez ohledu na jejich velikost nebo výrobní zaměření, kteří se aktivně zapojili, i profesním svazům z Česka i zahraničí, které nás v tom podpořily. Akci vyjádřily podporu kromě členů Agrární komory České republiky také členové Zemědělského svazu ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů či Společnosti mladých agrárníků ČR a připojují se k nám i stovky malých nikde neorganizovaných zemědělců z produkčních oblastí, podhorských i horských lokalit a také mnoho společností mimo zemědělskou prvovýrobu. To jen zdůrazňuje, jak hluboká krize napříč celým sektorem je,“ říká prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal. „Zatím se jedná o poklidný protest, kterým chceme především upozornit na ty největší problémy zemědělců, a ne omezovat život v Česku. Nevylučujeme ale, že protesty budou pokračovat, ať již na evropské nebo národní úrovni. Předali jsme naše priority evropskému komisaři pro zemědělství Januszovi Wojciechowskému i ministrovi zemědělství Markovi Výbornému. Nyní je to na nich,“ dodává prezident Agrární komory ČR Doležal.

Více fotografií zde

Protestní akce začaly v deset hodin dopoledne. Čeští zemědělci vyjeli v protestních kolonách k hraničním přechodům a stejně tak zemědělci ze zahraničí. Protestní jízdy se konají rovněž v centrech měst a mají podobu například cyklické jízdy na kruhových objezdech, významnějších komunikacích či jiných důležitých lokalitách v rámci oblasti, kde není státní hranice.