Výstava přibližuje osudy sourozenců Schollových, kteří bojovali proti nacistickému režimu

V prostorách františkolázeňské kolonády Solného a Lučního pramene je k vidění výstava názvem Weiße Rose – Bílá růže. Dobové fotografie a dokumenty představují osudy německých sourozenců Schollových, kteří bojovali proti nacistickému režimu. Spolu s nimi v odbojové skupině byli další studenti z mnichovské univerzity. V letošním roce si svět připomněl již 80 let od popravy šesti členů Bílé růže. Expozici je možné zhlédnout do konce září.

Foto: Archiv společnosti Antikomplex , která výstavu zapůjčila

nainstalována výstava s názvem Weiße Rose – Bílá růže. Expozice, která bude přístupná od 22. července do konce lázeňské sezóny,  představí návštěvníkům osudy německých sourozenců Schollových, jejich přátel a pomocníků, kteří bojovali nenásilnou formou  proti nacistickému režimu. Jednotlivé panely budu vyprávět o akcích odbojové skupiny, jejich motivaci a také o smutném konci statečných studentů. V letošním roce si svět připomněl již 80 let od popravy šesti členů Bílé růže.

Výstava představuje návštěvníkům odbojovou skupinu Weiße Rose  – Bílou růži, která byla složena především ze studentů mnichovské univerzity jejich přátel a pomocníků, kteří bojovali nenásilnou formou  proti nacistickému režimu. Studenty původně spojovala společná záliba ve sportu, turistice i umění, ale také se shodovali v odporu k nacistickému režimu. Jejich odbojové akce byly nenásilné, spočívaly především v šíření letáků odsuzujících nacismus a směřování ke křesťanské víře.

„Informace jsou rozmístěné na dvaatřiceti rollupech, kde návštěvníci najdou podrobnosti o jejich jednotlivých odbojových akcích proti nacistickému režimu, motivaci studentů i jejich smutnému konci,“ uvedl ředitel MKS a pověřený ředitel MM Františkovy Lázně Arnošt Němec.

O osudu skupiny rozhodlo rozhození protinacistických letáků, které z oken mnichovské univerzity shodila Sophie Schollová. O dva dny později byla zatčena a spolu s ní byl zatčen i její bratr, ještě téhož dne byli oba popraveni. Další čtyři studenty čekal stejný osud o měsíc později.

O skupině bílá růže byl v roce 2005 také natočen film  názvem Poslední dny Sophie Schollové. Režie se ujal Marc Rothemund. Snímek, který byl kladně přijat odbornou veřejností, získal i několik mezinárodních ocenění. Byl také nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.