Začíná období netopýřích záletů do bytů

Právě nám začíná období netopýřích záletů, které běžně trvá od poloviny srpna do poloviny září. V této době se v některých lokalitách každým rokem opakují doslova invaze často velmi početných skupin netopýrů do městských bytů a v menší míře i chalup a jiných staveb. Záchranné stanice v případech, kdy nelze pomoci pouhou radou, vyjíždějí na místa, netopýry odchytávají a vypouštějí. Popřípadě jim poskytují nutná ošetření.

Zcela běžným druhem netopýra, který za teplých letních večerů zavítá do městských bytů, je netopýr hvízdavý. V menší míře se můžete setkat s netopýrem rezavým, s ostatními druhy letounů jen ojediněle. Netopýři jsou zcela neškodní tvorové, kteří nejsou člověku nijak nebezpeční. Netopýr hvízdavý je jeden z našich nejmenších netopýrů, živí se letícím hmyzem. Často obývá městské parky, nezateplené panelové domy a přirozené přírodní štěrbiny a dutiny. Z bytů a uzavřených prostor, pokud do nich zalétne, se velice špatně vyhání a není snadné ho jen tak chytit.

Některé invaze jsou co do počtu jedinců velmi intenzivní. Netopýří návštěva může čítat i přes 100 jedinců (rekord činí 300 netopýrů). Minulý rok v období srpna a září záchranné stanice takto pomohly celkem 1306 netopýrům. Lokality, kterých se netopýří invaze týkají nejvíce, jsou Plzeň a Liberec. Dále pak Klatovy, Litoměřice, Karlovy Vary, Havířov, Brno, Ostrava a Křešice. Netopýři se k vám dokážou dostat i oknem otevřeným na větračku. Takže se jako prevence doporučuje úplné zavření oken nebo instalace sítí proti hmyzu. Řešení je to levné a efektivní, a i když se může zdát banální, neuvěřitelně pomůže záchranným stanicím, kterým se tak zmenší počet výjezdů. Toto opatření by měli lidé dodržovat i ve vlastním zájmu, protože taková netopýří kolonie dokáže pěkně zdevastovat byt.

Zalétne-li vám do bytu netopýr, zhasněte, otevřete okno dokořán a opusťte místnost, aby netopýr nebyl ve stresu a měl možnost v klidu odletět. V případě, že byste se jali netopýra odchytávat, určitě se o to nepokoušejte holýma rukama a obalte si ruku hadrem. Netopýr se v ohrožení, pokud ho držíte, může bránit zuby. Na druhou stranu je velmi křehký, nesmíte ho držet silou. Pokud si nevíte rady, neváhejte se obrátit na odborníky, kteří vám ve všem rádi poradí. V případě více netopýřích návštěvníků najednou ihned volejte záchrannou stanici.

Kontakty na záchranné stanice naleznete zde: https://www.zvirevnouzi.cz/ – centrální dispečink záchranných stanic je na telefonu 774 155 155. Pro podrobnější informace o životě netopýrů doporučujeme i návštěvu webové stránky Českého svazu ochránců přírody Nyctalus https://www.nyctalus.cz/cz/, který provozuje i SOS netopýří linku 731 523 599.

Časté výjezdy kvůli netopýřím invazím a péče o vyčerpané nebo raněné jedince jsou pro záchranné stanice časově i finančně velice náročné. Pomoci jim v tomto případě můžete dodržováním uvedených preventivních opatření.

Chcete-li přispět stanicím na záchranu netopýrů (i jiných zvířecích pacientů), můžete tak učinit prostřednictvím bankovního převodu libovolné částky na účet č. 33553322/0800 nebo pomocí darovacího portálu Zvíře v nouzi na https://daruj.zvirevnouzi.cz/pokladna/?postid=63.

Zdroj: ČSOP