Pohonné hmoty v Česku zdražují, jsou nejdražší od dubna. Řidiči se však ve zbytku prázdnin výrazného zdražování bát nemusí

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Cena benzínu v ČR, která ještě o předminulém týdnu stagnovala, vzrostla o pět haléřů na litr na 37,39 koruny za litr. Benzín je tak nejdražší od konce dubna. Nafta v uplynulých sedmi dnech zvýšila tempo svého zdražování. Její cena vzrostla o 18 haléřů na litr na úroveň 32,58 koruny za litr, rovněž nejvýše za dva a půl měsíce.

Ilustrační foto Pixabay

V příštích sedmi dnech se čeští řidiči musí připravit na zdražení v rozsahu 20 až 30 haléřů na litr. Cena ropy na světových trzích totiž za poslední měsíc stoupla o 7,2 procenta. Přes poměrně silnou úroveň koruny k dolaru ještě čerpací stanice v ČR budou nuceny část tohoto zdražení ropy do koncových cen benzínu a nafty promítnout, aby si zachovaly své stávající marže.

Ropa zdražuje v důsledku rozhodnutí Saúdské Arábie a Ruska od srpna dále omezit svoji ropnou produkci a exportovaný objem. Ruku v ruce se vzestupem ceny Brentu stoupá také cena ruské ropy Ural. Její vývozní varianta minulý týden překonala cenovou úroveň 60 dolarů za barel, a to poprvé od doby před přijetím západních sankcí na ruský ropný průmysl na sklonku loňského roku. Sankce západním společnostem zapovídají přepravu ruské ropy za cenu vyšší než právě 60 dolarů za barel, což představuje potíž například pro řecké námořní přepravce. Ti ruskou ropu nadále přepravovali i poté, co sankce vstoupily v platnost. Nyní, při překročení hranice 60 dolarů za barel, však už za takovou přepravu budou penalizováni. Což může omezit dodávky ropy na světové trhy a vytvořit další tlak na růst její ceny.

Ilustrační foto Pixabay

Další potenciální zdroj růstu cen ropy představují opatření Číny na podporu svého ekonomického růstu, mezi něž patří snižování úrokových sazeb, zvýšení dostupnosti úvěrů nebo kroky směřující k oživení nemovitostního trhu v zemi. Tato opatření, jejichž nejnovější sadu uvádí Čína do praxe tento týden, ale zatím nevedou k výraznějšímu zlepšení vyhlídek čínské ekonomiky, pročež jejich dopad na růst cen ropy je zatím spíše omezený. Čína představuje největšího světového dovozce ropy. 

Čeští řidiči se tak ani ve zbytku prázdnin nemusí obávat výraznějšího zdražení cen pohonných hmot. Současné zdražování bude jen mírné a nemělo by být trvalejšího rázu.

Lukáš Kovanda, Ph.D. – Hlavní ekonom, Trinity Bank