Benzín a nafta začaly s novým rokem zdražovat

Pohonné hmoty v Česku se vstupem do nového roku začaly soustavněji zdražovat, a to poprvé od loňského října. Benzín za uplynulý týden zdražil o 35 haléřů na litr, na průměrnou cenu 36,49 koruny za litr. Nafta zdražila o 16 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr.

Ilustrační foto Pixabay

Řidiči se však nemusejí obávat trvalejšího růstu cen. Není k němu žádný pádný důvod. Cena ropy na světových trzích totiž v posledních zhruba dvou týdnech klesá, přičemž koruna vůči dolaru dále zpevňuje. Oboje by už v nadcházejících sedmi dnech mělo vést ke změně situace. Pohonné hmoty tak budou cenově spíše stagnovat, ve druhé polovině ledna je pak poměrně pravděpodobné jejich opětovné zlevňování.

Ilustrační foto Pixabay

Vždyť cena ropy Brent se jen od začátku letošního roku propadla o 7,5 procenta. Po přepočtení do korun je její pokles z důvodu zmíněného zpevnění české měny vůči dolaru ještě citelnější – takřka devítiprocentní. Výrazně zlevňují také paliva prodávaná na burze v Rotterdamu, od které své ceny odvíjejí tuzemští čerpadláři bezprostředněji. 

Letošní pokles cen ropy Brent, pod 80 dolarů za barel, je tak výrazný, že uvádí do pohotovosti kartel OPEC a další tradiční těžaře v čele s Ruskem. Pokud by měly ceny klesnout pod 70 dolarů za barel, OPEC a další těžaři zřejmě provedou znatelné škrty v těžbě, aby tak zamezili dalšímu poklesu.

Cena ropy klesá z důvodu negativního výhledu letošního vývoje světové ekonomiky. Mezinárodní měnový fond v neděli varoval, že letošní rok bude pro světovou ekonomiku náročnější než ten loňský. Světu podle MMF hrozí zabřednutí do pásma recese. Tu organizace v případě světové ekonomiky definuje jako meziroční růst jejího hrubého domácího produktu nižší než dvě procenta.

Světová recese by ochromila také poptávku po ropě a palivech, což právě nyní táhne cenu ropy dolů a v nadcházející době to zlevní pohonné hmoty také českým motoristům.

Lukáš Kovanda, Ph.D. – Hlavní ekonom, Trinity Bank