Policisté připravili nový preventivní projekt, který je zaměřen na bezpečnost seniorů

Předvánoční čas je spojený s nakupováním dárků, a tak obchodní centra čeká nápor nakupujících návštěvníků. Předvánočního shonu, lidské nepozornosti či dobrosrdečnosti využívají nejen kapsáři, ale také různí podvodníci a zloději. Díky těmto vlastnostem končí v jejich sítích především lidé staršího věku.

Foto: Policie ČR

Abychom minimalizovali riziko páchání trestné činnosti na této nejzranitelnější skupině obyvatel, připravili si policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje preventivní projekt s názvem „Seniore, dej si pozor!“ Ten je financován z Programu Ministerstva vnitra v oblasti prevence kriminality. Policejní preventisty tak mohou občané potkat během celého adventu u obchodních domů po celém Karlovarském kraji. Odstartovali již tento týden, a to u nákupních domů v Karlových Varech. Cílové skupině rozdávali letáčky s preventivními radami jak se nestát obětí pachatele trestné činnosti, jehož součástí je i křížovka s důležitou radou v tajence. Z rukou preventistů také mohli obdržet stolní kalendář pro rok 2023, který je plný ilustrovaných obrázků a důležitých preventivních rad. Součástí kalendáře jsou i důležité kontakty na tísňové linky. Úsměv ve tváří jim vykouzlil i přívěšek s žetonem do nákupního košíku nebo reflexní páska.

Foto: Policie ČR

K projektu jsou připraveny i preventivní audiospoty s radami, které poběží během celého adventu v Českém rozhlasu. Ty mohou slyšet i návštěvníci při svých nákupech v různých obchodních domech po celém Karlovarském kraji.

Foto: Policie ČR

Těm, kterým se s policejními preventisty nepodaří setkat, připomínáme alespoň pár základních důležitých preventivních rad:

Jak se bránit proti kapsářům?

– Nenechávejte své tašky, batohy a jiná příruční zavazadla v nákupních vozících.

– Nenoste u sebe velkou finanční hotovost.

– Bezpečnostní kód k platební kartě noste odděleně od karty.

Na co si dát pozor v případě online nákupů?

– Chybějící, neúplné, podezřelé, chaotické obchodní podmínky e-shopu.

– Chybějící nebo záporné reference a hodnocení zákazníky.

– Platba za objednané zboží pouze předem, dobírka není možná.

Co s podomními prodejci?

– Ověřte si identitu daného prodavače.

– Nenechte se zlákat dárky a slevami.

– V případě sebemenší pochybnosti nic nepodepisujte a nekupujte.

– Nepodepisujte nic, pokud jste si veškerou dokumentaci důkladně neprostudovali.

Jak se chránit při výběru peněz?

– Nikdy nenechávejte u své platební karty poznamenaný PIN kód.

– Svou platební kartu zásadně nikomu nepůjčujte.

– Nezadávejte v blízkosti cizích osob svůj PIN kód.

Policejní preventisté Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje Vám přejí krásné prožití adventního času bez jakékoli úhony a nepříjemností.

kpt. Bc. Zuzana Churaňová