Mamograf v sokolovské nemocnici bude přesnější a šetrnější

Nejpozději do konce roku budou mít ženy v sokolovské nemocnici k dispozici zcela nový špičkový mamograf. Jeho nákupem chce nemocnice ještě dál posunout své možnosti v oblasti prevence a boje proti karcinomu prsu.

Ilustrační foto Pixabay

„Po zřízení nové urogynekologické poradny v naší nemocnici je nákup nového mamografu asi tou nejdůležitější zprávou pro ženy. Využívají ho totiž pacientky z celého kraje,“ říká ředitelka nemocnice Jitka Bureš Samáková a její slova potvrzují i čísla. „I když byl loňský rok výrazně ovlivněný covidem, provedli jsme skoro osm tisíc screeningových vyšetření a ta odhalila téměř tři desítky karcinomů. Z toho bohužel čtyři již v pokročilém stádiu.“

Právě včasné odhalení nádoru je přitom pro úspěšnost léčby zcela klíčové. I proto se v Sokolově rozhodli namísto současného přístroje pořídit jeho modernějšího nástupce, který díky větší přesnosti nejen zvýší šanci na odhalení onemocnění, ale bude také šetrnější k pacientkám.

„Obecně řečeno je mamograf vlastně speciální rentgenový přístroj s vysokým rozlišením a nízkou dávkou záření, pomocí kterého se zobrazují měkké tkáně prsu,“ vysvětluje Jan Roudnický, biomedicínský inženýr skupiny Penta Hospitals, která provozuje Nemocnici Sokolov. Nejnovější přístroj pak parametry tohoto vyšetření ještě dál zlepšuje. „Mamograf Planmed Clarity 2D disponuje moderním detektorem RTG záření, stereotaktickým nástavcem pro biopsii, praktickými ovládacími prvky pro zjednodušení obsluhy a svou citlivostí přispívá k snížení radiační zátěže u pravidelně vyšetřovaných pacientek sokolovského mamocentra. Takže pro ženy bude jeho nákup určitě velkým přínosem.“

Celkové náklady na pořízení nového mamografu jsou 4,5 milionů bez DPH, včetně stavebních nákladů, a ne[1]mocnice na jeho pořízení získala dotaci z programu REACT EU. Pacientkám by pak měl nový mamograf začít sloužit do konce letošního roku.

Screening – Česká republika má už od roku 2002 velmi kvalitní screenigový program karcinomu prsu. V rámci zdravotního pojištění tak má každá žena starší 45 let nárok na preventivní mamografické vyšetření. Absolvovat by ho preventivně měly, na základě doporučení lékaře, také mladší ženy, pokud mají rodinné predispozice k tomuto onemocnění. Velkou pozornost by ženy měly věnovat také preventivnímu samovyšetření, které může včas upozornit na případné onemocnění. I poté by ale měla vždy následovat konzultace s odborným lékařem, který může následně pacientku odeslat právě na specializované mamografické vyšetření.

Zdroj: sokolovská nemocnice