Česká atletická špička poměří síly na Zlaté dráze

V neděli 4. září proběhne na Zlaté dráze v Chebu Mistrovství České republiky družstev mužů a žen. Tituly z loňského roku obhajují muži Dukly Praha a ženy USK Praha. Program níže

Foto: Na Velké ceně města Chebu v atletice se představila v roce 2016 Zuzana Hejnová

Reprezentantky USK Praha nemají v nejvyšší soutěži družstev dlouhodobě konkurenci a loni získaly už jedenatřicátý mistrovský titul. Tým, jehož největšími oporami by měly být úspěšné reprezentantky Lada Vondrová s Amálií Švábíkovou a plejáda silných sprinterek, to však letos nemusí mít vůbec jednoduché. Vítězkami základní části extraligy se totiž stal ambiciózní výběr AK Škoda Plzeň, jehož atletky loni získaly stříbro a letos by rády na trůnu vystřídaly USK. Pokud by se to týmu okolo Terezy Petržilkové či Lindy Suché mělo někdy podařit, tak je to letos. Situace vypadá otevřenější než v minulých letech.

Loňský bronz obhajuje Dukla Praha, která bude spoléhat na výrazné bodové přísuny například od Nikolety Jíchové nebo Nikol Tabačkové. Každoročně vysoké ambice ovšem mají také atletky AK Olympu Brno, které loni skončily pod stupni vítězů a rády by se na ně opět vrátily. Finálovou šestici pak doplňují ještě PSK Olymp Praha s Kristinou Mäki a Dianou Mezuliáníkovou a SSK Vítkovice.

Muži Dukly Praha jsou historicky jednoznačně nejúspěšnějším družstvem. Loni vybojovali v Břeclavi již svůj jubilejní šedesátý titul. Tým z Julisky může tradičně spoléhat na Pavla Masláka, kterého podpoří další kvalitní sprinteři, překážkáři i běžci. Velkou hrozbou však může být Univerzita Brno, která v roce 2020 přerušila řadu let trvající dominanci armádního sportovního klubu a radovala se z historicky prvního titulu. Svou sílu ukazují brněnští i letos, když stejně jako loni opanovali základní část extraligy.

Západočeská metropole pomýšlí vysoko i v soutěži mužů. Loni se plzeňští radovali z bronzu, což byl doposud největší úspěch mužského týmu Škodovky. Bodový přísun pro Plzeň se očekává hlavně od výškařského dua Jan Štefela a Josef Adámek. Největším rivalem v boji o stupně vítězů by jim měl být Olymp Praha s Radkem Juškou, Adamem Sebastianem Helceletem nebo Filipem Sasínkem.

Zapomínat ovšem nesmíme ani na Kladno, které spoléhá hlavně na kvalitní vrhače v čele s bronzovým medailistou z Mistrovství Evropy v Mnichově Tomášem Staňkem. Šestým týmem do party jsou borci SSK Vítkovice.

V Chebu dojde také na jedno velké loučení. Poslední závod své dlouhé a úspěšné kariéry zde absolvuje český tyčkařský rekordman a trojnásobný medailista z velkých mezinárodních akcí Jan Kudlička.

Zdroj: Město Cheb