Omluva za nešťastnou formulaci tiskové zprávy. Policisté ctí svobodu slova

Špatná formulace bez dalšího upřesnění faktů evokovala v mnohých čtenářích pocit, že policie odrazuje občany od vyslovení vlastního názoru na společenské dění. Policisté ujišťují všechny, kteří si sdělení takto vyložili, že Policie ČR ctí svobodu slova a projevu jako základní právo garantované Listinou základních práv a svobod a v žádném případě jejich naším úmyslem jej jakkoliv zpochybnit.

„Omlouváme se za nešťastně formulovanou tiskovou zprávu, vydanou dne 20. dubna  která se vztahovala k šíření nenávistných komentářů na sociálních sítích,“ uvedla policejní mluvčí Kateřina Krejčí. 

V pozadí nešťastně formulované zprávy je vyšetřování závažného trestného činu podněcování k nenávisti a nebezpečného vyhrožování předním ústavním činitelům. „Karlovarští kriminalisté dne 19. dubna letošního roku sdělili obvinění třiačtyřicetiletému recidivistovi, který opakovaně veřejně prostřednictvím sociálních sítí vyzýval k vraždě předního ústavního činitele podříznutím hrdla a dalšímu usmrcením. Muž se k činu doznal, vyšetřování probíhá na svobodě a v případě odsouzení mu hrozí až tříletý nepodmíněný trest odnětí svobody. Karlovarská policie vyšetřuje i další dva případy, které vyzývají k nenávisti a násilí na úředních osobách v souvislosti s výkonem jejich funkce,“ upřesnila mluvčí.

Smyslem vydání tiskové zprávy bylo upozornit na skutečnost, že v prostředí sociálních sítí se množí takové případy a policie na ně ze zákona reaguje.