Hasiči vyjížděli popadaným stromům i vytopeným domům

Kvůli následkům náhlého a vydatného deště přijali hasiči ve čtvrtek odpoledne několik desítek žádostí o pomoc. Celkem vyjížděli k 46 událostem, 14 z nich se týkalo odstranění popadaných stromů, ve 20 případech k čerpání vody.

Foto: M. Bednařík – silnice do Plesnéhasiči květen záplavy M. Bednařík

Vodu hasiči odčerpávali ze zatopených sklepů či zaplavených částí silnic. Na řadě míst provedli čištění propustků a výpustí, které nezvládaly přívaly dešťové vody. Kvůli hromadění vody na silnicích byla odpoledne a část noci uzavřena doprava na části silnic v Luhu, Plesné, Hrzíně, Dolních Nivách, Milhostově a Mlýnku. V jednom případě v Křižovatce na Chebsku byl rodinný dům kvůli přitékající vodě neobyvatelný, starosta obce tak zajistil náhradní ubytování pro jednu osobu.

„Ve velké řadě hlášených případů hasiči nemohli poskytnout účinnou pomoc,“ uvedl mluvčí HZS Karlovarského kraje Martin Kasal. „Pokud lidé volají o pomoc kvůli zatopeným sklepům či částem silnic v době, kdy voda v důsledku výrazných srážek stále přibývá, není možné začít účinně čerpat. Hasiči tak velmi často provedli kontrolu stavu s tím, že nehrozí ohrožení života či zdraví, a dále nezasahovali. S oznamovateli se domluvili, že se na místo vrátí vodu odčerpat, až ustane příval vody. Zpravidla poté voda sama ustoupila. Stejně tak nemohli účinně zasáhnout v případech, kdy v zaplavených prostorách bylo jeden až dva centimetry vody. Takto nízkou hladinu nedokáží hasiči čerpadly odsát,“ doplnil.Hasiči květen záplavy 1

V případech zaplavených silnic, kdy na níže položená místa stéká voda z okolí, je lepší se těmto místům zcela vyhnout. Ani zde nebývá čerpání zcela účinné do doby, než ustane přitékání vody. Dle informací správy a údržby silnic v pátečních ranních hodinách se už voda na silnicích nedržela, bylo nutné ale provést úklid povrchu vozovek od nahromaděného bahna.

Popadané stromy způsobily na několika místech v kraji výpadky elektřiny. Proud nešel ve večerních a nočních hodinách v Novém Kostele, Kopanině, Libavském Údolí, Lubech, Chlumu, Hájku, Březové, Kynšperku a Teplé. Podle informací z dispečinku energetiků v pátek ráno byla dodávka proudu v obcích obnovena, kromě oblasti kolem Chebu.