Západočeské divadlo v Chebu zve na Zázrak v černém domě

Ještě dvě premiéry uvede Západočeské divadlo v Chebu do konce právě probíhající sezóny (Ne)sourodých dvojic. Tou první bude v sobotu 26. května černá groteska Milana Uhdeho s názvem Zázrak v černém domě.Divadlo Zázrak v černém domě

Text, ověnčený Cenou Alfréda Radoka za nejlepší původní českou hru, uvedenou v sezóně 2006/2007, v současné době zažívá další vlnu zájmu inscenátorů. Chebská premiéra přichází necelý měsíc po uvedení této hry v brněnské Redutě.

Není tajemstvím, že inspirací k napsání hry Zázrak v černém domě byl českému spisovateli, dramatikovi a politikovi Milanu Uhdemu příběh jeho vlastní rodiny. Motiv pátrání po hluboko zasutém rodinném tajemství se táhne jeho dramatickou tvorbou už dlouhá desetiletí. Rodina Uhdeových skutečně obývala funkcionalistickou vilu a samotné postavy mají přinejmenším vzdálený předobraz v autorových příbuzných.

V Zázraku v černém domě ovšem v žádném případě nehledejte bulvární ztvárnění skandálů známé rodiny. Hra je naopak plnokrevným dramatem, kterému nechybí svébytný názor na dnešní svět, reflektující společenskou pasivitu, zahleděnost do minulosti či neochotu k řešení problémů. Jako bonusy nabízí černý humor a takřka detektivní pátrání.

(Ne)sourodých dvojic se v naší nové inscenaci vyskytuje hned několik. Především despotický otec v podání Pavla Marka a matka Jarmily Šimčíkové, kteří střeží dlouhá léta utajovanou rodinnou historii. Dále pak dvojice synů, z nichž jeden je bývalý disident (David Beneš) a druhý nomenklaturní kádr (Michal Švarc). Sestavu doplňují v dalších rolích Radmila Urbanová, Vladimíra Vítová, Pavla Janiššová a Jindřich Skopec.

Pro hostujícího režiséra Davida Šiktance jde o druhé setkání s chebským souborem po předloňském nazkoušení australské komedie Noc bláznů. Autory výpravy jsou scénograf Jan Štěpánek a Juliána Kvíčalová, která navrhla kostýmy. Hudbu k inscenaci napsal Michal Vejskal a dramaturgie se ujala Martina Pokorná.

Zázrak v černém domě se po své premiéře v sobotu 26. května od 19 hodin bude hrát v této sezóně ještě v úterý 29. května od 17 hodin, ve čtvrtek 31. května od 19 hodin a v sobotu 16. června rovněž od 19 hodin.