Nově narozených dětí meziročně přibylo

Cheb se za minulý rok rozrostl o sto obyvatel. V České republice pak za loňský rok přibylo více jak deset tisíc obyvatel.

„K 1. lednu letošního roku žilo v Chebu podle údajů ministerstva vnitra 32 605 lidí. A dobrou zprávou je, že oproti 1. lednu 2015 nás přesně o rovnou stovku přibylo,“ řekl starosta Chebu Petr Navrátil.DAVID DRÁBEK 1 malá na web

Za minulý rok se v Chebu narodilo a bylo přivítáno mezi občany města 245 a děvčat 246 chlapců.

„Nejčastěji rodiče vybírali pro děvčátka jména Nela, Adéla, Natálie, Laura, Eliška, Rozálie, Tereza a Ema,“ sdělila mluvčí chebské radnice Simona Liptáková. „Nejoblíbenější jména pro chlapce byla Lukáš, Jakub, Matyáš, Daniel, Dominik, Michal a Jan,“ upřesnila mluvčí.

V Aši se roce 2015 narodilo 119 dětí. „Dle paní matrikářky dávali rodiče svým dětem nejčastěji křestní jméno Natálie a Jan,“ uvedl mluvčí Ašské radnice Milan Vrbata. V Aši vedla i jména Natálie, Eliška a Sofie, z chlapeckých pak také Daniel, Antonín, Adam, Petr, Marek a Dominik.

Celkově loni obyvatel České republiky přibylo. Za růstem však nestojí vyšší počet narozených, ale příchod lidí ze zahraničí.

Průměrný věk obyvatel se mírně zvýšil na bezmála 42 let. Nově narozených dětí meziročně přibylo o téměř tisíc. „Narodilo se nejvíc dětí za posledních pět let. Průměrný věk matky je historicky nejvyšší, dosáhl 30 let. A pokračuje trend svobodných matek. Mimo manželství se narodila téměř polovina dětí,“ konstatuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

A tady ještě trocha další statistiky:

 

Do manželství vloni vstoupilo přes 48 tisíc párů, nejvíce za posledních sedm let. Nejvyšší počet svateb byl uspořádán v srpnu a červnu. „Zároveň ubylo rozvodů. Hodnota 26,1 tisíce je nejnižší za posledních 16 let. Návrhy na rozvody podávají mnohem častěji ženy než muži,“ uvádí Michaela Němečková, z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Podle předběžných údajů zemřelo v průběhu loňského roku 111,2 tisíce osob. To je nejvíc za posledních dvanáct let. K meziročnímu nárůstu došlo zejména v prvním čtvrtletí loňského roku, kdy zemřelo 31 623 lidí. Vyšší počet zemřelých v prvním čtvrtletí přitom statistický úřad zaznamenal naposledy v roce 1993.

V roce 2015 se k nám přistěhovalo 34,9 tisíc osob, což je méně než v roce 2014. Vystěhovalo se 18,9 tisíc osob. Díky zahraničnímu stěhování tak vzrostl počet obyvatel České republiky o 16,0 tisíc. Nejvíce přibylo občanů Slovenska, Ukrajiny a Rumunska.