Uvěřil podvodníkům a přišel o bezmála 400 tisíc korun

Volá Vám bankovní úředník a tvrdí, že je Váš účet v ohrožení? Zbystřete! Šestapadesátiletý muž z Chodova uvěřil podvodníkovi, který se vydával za pracovníka banky s tím, že jsou jeho peníze v ohrožení. Proto muž finance převedl ze svého na „bezpečný“ účet. Přišel tím o bezmála 400 tisíc korun.

Ilustrační foto

„Ve čtvrtek 20. června letošního roku byl šestapadesátiletý muž z Chodova telefonicky kontaktován s tím, že jeho bankovní účet byl napaden a může tak přijít o finanční prostředky, které má na účtu,“ uvedl policejní mluvčí Jakub Kopřiva. „Muž vydávající se za pracovníka banky následně šestapadesátiletému muži sdělil, že z jeho účtu jsou bez jeho vědomí prováděny finanční transakce a jestli chce své peníze zachránit, tak je musí okamžitě převést na bezpečné účty partnerských bank. Šestapadesátiletý muž tak učinil a peníze ze svého bankovního účtu převedl na bankovní účet, který mu muž dosud neznámé totožnosti po telefonu sdělil,“ upřesnil.

Sokolovští kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu.

V případě prokázání viny hrozí muži trest odnětí svobody až na pět let.

Prevence:

Volá Vám bankovní úředník a tvrdí, že je Váš účet v ohrožení? Zbystřete! Skuteční bankovní úředníci tak nikdy nepostupují. Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. Pány svého účtu jste Vy. Nezadávejte ani v aplikaci nepotvrzujte platby, které Vám někdo bude diktovat po telefonu, ani nikomu nesdělujte či nepřeposílejte potvrzovací kódy z SMS. Stejně tak nikomu nedávejte vzdálený přístup do Vašeho počítače. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.