Dalšímu rozvoji mohou bránit ubytovací kapacity

V roce 2023 zaznamenali ve sportovním areálu pod vrchem Háj v Aši další nárůst zájmu turistů, kteří přijíždějí ze všech koutů České republiky a také z ciziny. Vedení Ašských lesů, které mají ašská sportoviště ve správě, klade důraz na obohacení služeb a propagaci regionu.

Foto: Miroslav Všetečka – Současné chatky budou doplněny o další s vyšším stupněm úrovně ubytování

„Stále však narážíme na zásadní problém. Tím je nedostatek možností pro ubytování v různých kategoriích,“ poznamenal úvodem jednatel Ašských lesů Jiří Červenka. Existují připravené studie pro rozšíření nabídky ubytovacích prostor přímo ve sportovním areálu. Agentury, které nabízejí možnosti využití podobných lokalit v České republice, směřují vždy první otázky na možnosti ubytování. „Kemp využívají v omezené míře majitelé karavanů. Ale zájem o ubytování na různých stupních úrovně projevuje stále více turistů, kteří k nám přijíždějí. A několik nabízených chatek je opravdu málo,“ řekl správce sportovního areálu pod místní rozhlednou Jan Šnajdr.

Foto: Miroslav Všetečka – Kemp v Aši nabízí omezené kapacity ubytování spíše pro nenáročné zákazníky

O možnost ubytování je nouze i v samotné Aši. Toto konstatují i komise, které vznikly pro koordinaci rozvoje města. Jiří Červenka dodává: „Po mnoha cestách po podobně koncipovaných lokalitách v celé České republice musím konstatovat, že věřím, že i u nás se podaří vybudovat systém ubytovacích služeb v různých kategoriích. Vnímáme stálý nárůst zájmu hostů o krásná místa v okolí, o služby sportovního areálu, které se snažíme stále rozvíjet a posilovat. Doufám, že přijde období, kdy už se mnozí turisté nepojedou ubytovat jinam. Byli bychom sami proti sobě.“ Proběhla další jednání s vedením odboru životního prostředí při Městském úřadu Aš. Ta přinesla posun ve snahách o získání potřebných povolení. „S příslušnými orgány jsme došli ke shodě, kde mnohou být umístěny chatky, ve kterých vzniknou nové možnosti ubytování. V první fázi by se jednalo o pět chatek s deseti apartmány. Bude se jednat o vyšší stupeň úrovně ubytování. V nabídce těchto chatek bude možnost využití kuchyňky, koupelny, WC. Další fází bude kompletní příprava projektové dokumentace a zajištění investičních peněz,“ zdůraznil závěrem Marian Rewczuk z Ašských lesů.   

Miroslav Všetečka

Foto: Miroslav Všetečka – Bude zachována i možnost přijet s vlastním karavanem