Paraglaidista uvíznul v koruně stromu v patnáctimetrové  výšce

Paraglaidista uvíznul v koruně stromu v patnáctimetrové  výšce. Za pomoci vrtulníku byl následně v pořádku vyproštěn a přemístěn zpět na zem. Padesátiletý muž při nehodě naštěstí neutrpěl žádná zranění. Poté se podrobil orientační dechové zkoušce na přítomnost alkoholu, která vyšla s negativním výsledkem.

Foto: HZS Karlovarského kraje

„Ve čtvrtek 21. září kolem sedmnácté hodiny bylo oznámeno na tísňovou linku policie, že u Třebouňského vrchu u obce Nežichov na Toužimsku mělo dojít k havárii paraglaidisty, který zůstal uvězněný v koruně stromu,“ uvedl policejní mluvčí Jan Bílek. „Padesátiletý muž byl během několika málo minut policisty z obvodního oddělení Toužim společně s Hasičským záchranným sborem Karlovarského kraje ze stanice Toužim vypátrán nedaleko vzletové dráhy v těžko přístupném terénu na Třebouňském vrchu. Vzhledem k výšce, ve které muž uvízl, byl na místo povolán vrtulník Letecké služby Policie České republiky společně s hasičem lezcem,“ doplnil.

Foto: HZS Karlovarského kraje

Jak uvedli hasiči Karlovarského kraje, po oznámení na tísňovou linku vyslalo operační středisko na místo tři jednotky hasičů včetně družstva lezců. Muž byl ve výšce zhruba patnáct metrů, se záchranáři komunikoval a nebyl viditelně zraněný. Lezci začali připravovat výstup na strom s použitím stromolezeckých stupaček, kde by následně připravili kotevní bod a z něj po zajištění spustili muže na zem, zároveň byl aktivován policejní vrtulník s hasiči lezci se specializací práce v podvěsu pod vrtulníkem. Tento způsob záchrany je rychlejší a šetrnější. Po příletu vrtulníku na místo trvalo jen pár minut, než hasič lezec v podvěsu zachytil muže na stromě a palubním jeřábem byli oba dva vytažení do vrtulníku. Muže na místě zkontrolovala posádka záchranné služby, dle svého vyjádření byl zcela bez zranění.

Zasahující jednotky: HZS Mariánské Lázně (CAS 20 Scania), HZS Toužim (CAS 20 Scania), HZS Kladno (letečtí záchranáři), JSDH Teplá (CAS 20 Man), JSDH Toužim (DA), LS PČR Praha (Bell Helicopter)

Foto: HZS Karlovarského kraje