Průzkum: Češi špatně zacházejí s použitými e-cigaretami

Více než polovina kuřáků elektronických jednorázových cigaret vyhazuje použitý přístroj do běžného komunálního odpadu. A to i přesto, že téměř 50 % z nich ví, že vaporizér v sobě má zabudovanou baterii. Jak aktuální průzkum* společnosti Ecobat dále ukázal, téměř 90 % uživatelů e-cigaret netuší, že použitou elektronickou cigaretu mohou vrátit tzv. kus za kus do trafiky či jiného prodejního místa. Do sběrných nádob, určených pro ekologickou likvidaci baterií, odnáší vybité přístroje 8 % dotazovaných.

Ilustrační foto Pixabay

Společnost Ecobat, která v tuzemsku již 20 let organizuje sběr všech odpadních baterií
a zajišťuje proces jejich třídění a následné recyklace, realizovala průzkum na téma recyklace použitých jednorázových elektronických cigaret. Důvodem je zvyšující se obliba vapování, zejména mezi mladými lidmi, a s ní spojená nutnost edukace veřejnosti o správném zacházení s použitými přístroji. „Jak nám potvrdily výsledky průzkumu, vapování je populární zejména mezi lidmi ve věku od 18 do 26 let. V tomto vzorku kouří elektronické cigarety dokonce 42 % dotazovaných. Téměř stejné procento z nich ale neví, že v e-cigaretě je částečně nabitá lithiová baterka, která by mohla způsobit zahoření přístroje,“ komentuje výsledky Kateřina Vránková ze společnosti Ecobat a pokračuje: „Zarážející také je, že naprostá většina respondentů z této věkové skupiny neví, že vybitý přístroj mohou bezplatně vrátit do trafiky. Každý prodejce má totiž povinnost odpadní baterie i elektrozařízení od zákazníka zdarma odebrat při nákupu nového výrobku.“ Prodejny s větší prodejní plochou (nad 200 m2 ) musí zřídit veřejné místo pro sběr použitých malých elektrozařízení.

Kam vyhazujete elektronické cigarety po jejich vykouření?  (uvedeno v %)

  18–26 let 27–35 let 36–44 let 45–53 let 54–65 let
Do běžného směsného odpadu 66,7 55,6 61,1 46,2 48,4
Odnáším je zpět do trafiky či obchodu, kde jsem je koupil/a 14,3 7,4 4,2 11,5 3,2
Do sběrné nádoby na baterie (v obchodě, na poště, na MÚ…) 9,5 22,2 0 15,4 25,8
Do červeného kontejneru, který je určen k ekologické likvidaci malých elektrospotřebičů 9,5 7,4 21,7 19,2 12,9
Jiné 0 7,4 13 7,7 9,7

Vliv e-cigaret na životní prostředí

Podle oficiálních zdrojů CDC (Centers for Disease Control and Prevention) se v období od ledna 2020 do prosince 2022 jen v USA zvedl prodej e-cigaret z 15,5 milionu na 22,7 milionů. Celosvětově se počet lidí holdujících vapování pohybuje kolem 82 milionů. Nejen výroba, ale zejména nesprávná likvidace vybitých e-cigaret má však zásadní vliv na životní prostředí.
Téměř 90 % účastníků aktuálního průzkumu společnosti Ecobat uvedla, že si je vědoma toho, že výroba elektronických cigaret není ekologická.

Nerozebírat, ale správně třídit

Každá elektronická cigareta obsahuje předem nabitou baterii. „Ve společnosti panují mýty, že by uživatelé měli e-cigarety před vyhozením rozebrat. Odpověď je ne. Nejjednodušší a správnou cestou k ekologické likvidaci je vybitý přístroj odevzdat v prodejně, kde si ho koupili anebo ho vyhodit do červeného kontejneru určeného pro drobná elektrozařízení“ uzavírá Vránková.

* Průzkum byl realizovaný přes platformu Instant Research v červenci 2023 na vzorku 525 respondentů.