Františkovy Lázně oslaví vstup do 230. lázeňské sezóny

Františkovy Lázně se chystají vstoupit do 230. lázeňské sezóny. Od pátku 19. do neděle 21. května bude přichystán pestrý program, ve kterém nebude chybět například slavnostní mše, po které se vydá průvod Národní třídou až k Františkovu prameni, kde se bude konat zahájení slavností a dojde ke svěcení pramenů. Návštěvníci se mohou těšit také třeba na bubenickou show, vystoupení kejklířů, hudbu od ABBA Stars i vystoupení skupiny The Apples. Celým programem bude provázet herec a moderátor Petr Rychlý.

„Ráda bych pozvala nejen obyvatele Františkových Lázní na tradiční oslavy zahájení lázeňské sezóny, které jsme pojali jako třídenní svátek. Hlavní program se jako obvykle uskuteční v průběhu celé soboty,“ uvedla františkolázeňská starostka Mgr. Lenka Průšová. „Kromě bohatého programu pro návštěvníky všech věkových kategorií bude připravena spousta zábavy také speciálně pro děti, a to na prostranství před naším infocentrem u Milana,“ podotkla. A co dalšího si organizátoři připravili? „Pro příchozí bude připravena celá řada gastronomických specialit od domácí zmrzliny přes tankové pivo, koktejly a domácí cukrárnu. Hosté si budou moci vyzkoušet také celou řadu lázeňských procedur, využít služeb psychoterapeuta a projet se Frantovláčkem s dobovým průvodčím,“ doplnila starostka.

Oslavy ale začnou už v pátek. „Hned v pátek 19. května proběhne v Městském muzeu Františkovy Lázně vernisáž výstavy Osudy, lidé, události,“ informoval ředitel Městského muzea Františkovy Lázně Aleš Česal. „Na akci budou představeny dosud neznámé fotografie z 20. a 30. let 20. století, které zachycují významné osobnosti – herce, vědce, sportovce – které navštívily Františkovy Lázně. Co fotografie, to zajímavý, mnohdy tragický osud. Součástí večera bude i představení knihy historika Lubomíra Zemana s názvem Slavná lázeňská města Evropy,“ upřesnil.

Na programu nebudou chybět ani tradiční body. „V sobotu 20. května ráno bude sezóna zahájena tradičně pochodem mažoretek a Dechového orchestru,“ uvedl ředitel františkolázeňského divadla Arnošt Němec. „Novinkou pro letošní rok je, že po skončení hlavního večerního programu bude pro návštěvníky připravena oldies party. Ale tím slavnostní program nekončí. Dobré ráno popřeje Františkovým Lázním Dechový orchestr spolu s mažoretkami také v neděli 21. května. Poté se mohou návštěvníci těšit na hudbu v podání Starovarbandu, ale také na Promenádní koncert u Františkova pramene,“ doplnil Arnošt Němec.

Františkolázeňské infocentrum bude jako vždy otevřené po celou dobu trvání slavností. „Na sobotu 20. května bude nachystán návštěvnický stan – infopoint u Františkova pramene, kde budeme spolu s františkolázeňským muzeem poskytovat informace nejen o aktuálním dění. Budeme nabízet propagační a informační materiály s tipy na výlety za památkami kraje i na cyklovýlety v Karlovarském kraji. Lehkým kvízem si zájemci budou moci připomenout například to, kdy a proč byly Františkovy Lázně v rámci statku Slavných lázeňských měst zapsány na seznam Unesco,“ sdělila ředitelka františkolázeňského infocentra Lenka Šimáčková s tím, že v neděli 21. května provede Aleš Česal zájemce Františkovo stezkou a představí interaktivní brožuru. Sraz bude v 15 hodin před infocentrem, cíl bude v muzeu, kde bude přichystán piknik a na řešitele bude čekat malá odměna.

Program:
7.30 Probouzení města – 
mažoretky a Městský dechový orchestr Cheb procházejí městem
9.30 Slavnostní mše svatá – kostel Povýšení sv. Kříže
10.30 Otevření trhu na Národní třídě
11.00 Průvod Národní třídou
11.15 Slavnostní zahájení v hudebním pavilónu u Františkova pramene a svěcení Františkova pramene a Glauberových pramenů
11.30 Otevření atrakcí a doplňkových programů pro děti – skákací hrad, skluzavka, fotbalový terč, balónky a malování na obličej
11.30 Vystoupení kejklířů mezi diváky
11.40 J.C. Band – ZUŠ Járy Cimrmana Františkovy Lázně
12.40 Defilé Mažoretek a Dechového souboru 
13.20 Rangers – Plavci
14.50 Petr Rychlý – soutěž pro diváky před altánem
15.00 Bubenická show
15.30 Waldemar Band – pocta Waldemaru Matuškovi
17.00 Šermířské představení
17.15 Petr Rychlý – The best of Tvoje tvář má známý hlas
18.00 ABBA Stars
19.40 The Apples 

21.00 Oldies párty s DJ Lubošem