Za loňský rok na cle a daních vybrali karlovarští celníci 900 milionů korun

Karlovarští celníci vybrali v loňském roce na cle, daních a dalších poplatcích, včetně dělené správy, téměř 900 milionů korun, o více než 100 milionů korun oproti roku 2021. Příslušníci právního oddělení Celního úřadu pro Karlovarský kraj projednali ve správním řízení více než 280 případů a uložili 203 pokut ve výši 7,2 milionu korun.

Foto: Celní správa Karlovarského kraje

„Nejvýraznější podíl na této částce činil výběr spotřebních daní, kdy celníci vyinkasovali v roce 2022 na spotřebních daních z minerálních olejů, vína, piva, lihu či tabáku téměř 600 milionů korun. Inkaso v rámci ekologických daní činilo téměř 30 milionů korun,“ informovala tisková mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj Lenka Havelková.

Foto: Celní správa Karlovarského kraje

Za zboží dovezené ze zemí mimo EU vybrali clo ve výši více než 60 milionů korun, bezmála 46 milionů korun z této částky bylo odvedeno na účet EU.

Úspěšný rok mají za sebou i pracovníci správy příjmů a vymáhání. Celkově v roce 2022 vybrali v rámci dělené správy téměř 200 milionů korun.

Foto: Celní správa Karlovarského kraje

„Karlovarští celníci se kromě výběru cla, daní a dalších poplatků zaměřili také na kontrolu značení tabákových výrobků či značení lihu, pátrali po zboží uniklém celnímu dohledu, kontrolovali zboží na tržištích i v kamenných obchodech. Předmětem zájmu hlídek byla také nelegální přeshraniční přeprava zboží, dále celníci prováděli kontrolu mýtného, nelegální zaměstnanosti, hazardu a další činnosti v rámci svých kompetencí,Uvedla mluvčí s tím, že při více než 70 kontrolách různých prodejen zajistili karlovarští celníci také bezmála 800 litrů nezdaněných lihovin a téměř 290 tisíc kusů neznačených, nebo nesprávně značených cigaret, a bezmála 7 kg tabáku.

Foto: Celní správa Karlovarského kraje

V rámci kontrol ochrany práv duševního vlastnictví zabránili celníci v regionu prodeji bezmála 14 tisíc kusů zboží, u kterého vzniklo podezření, že tato práva porušuje. Prodejem takového zboží by majitelům ochranných známek vznikla škoda dosahující bezmála 70 milionu korun.

Foto: Celní správa Karlovarského kraje

Podle Lenky Havelkové obchodníci na tržnicích, ale i v kamenných provozovnách, nabízeli zboží jako originály světoznámých značek. Nejednalo se pouze o obvyklé komodity, jakými jsou např. textil a obuv, kabelky, batohy či galanterní zboží světoznámých značek, ale také hodinky, různé parfémy, prací prášky, rostlinné postřiky, či WC tablety. Stále častěji se na pultech objevují také hračky, u nichž vzniklo podezření, že se jedná o zboží porušující práva duševního vlastnictví. Padělky hraček bývají od originálů velmi vzdálené, a to především svojí kvalitou. Často se stává, že po rozbalení bývají hračky nejen špinavé, zapáchají, ale také se ulamují jejich části, vyčnívají z nich různé kusy drátů, ostrých plastů, či odpadávají nekvalitně přišité součásti. Hračky tak mohou být nejen zdravotně závadné, ale až životu nebezpečné, a to především pro naše nejmenší spotřebitele.

Foto: Celní správa Karlovarského kraje

„Jednou z mnoha dalších kompetencí Celní správy České republiky je kontrola provozování hazardních her. Příslušníci oddělení dohledu nad subjekty Celního úřadu pro Karlovarský kraj vykonávají dozor v oblasti provozování hazardních her podle zákona o hazardních hrách a souvisejících předpisů. Zaměřují se jak na legální, tak i na nelegální provozování hazardních her. Zatímco nelegálního hazardu v Karlovarském kraji v poslední době výrazně ubylo, přibylo případů, kdy se porušení zákona dopouštějí provozovatelé hazardních her legálních.

Foto: Celní správa Karlovarského kraje

Z celkového počtu 37 provedených kontrol v karlovarském regionu od začátku loňského roku prokázali karlovarští celníci legálním provozovatelům pochybení ve 20 případech. Nejčastěji se jednalo o nedodržení povinností souvisejících s identifikací a evidencí návštěvníků herního prostoru, čímž byla mimo jiné umožněna účast na hazardní hře i osobám bez platné registrace a na cizí uživatelské konto, či vstup do herního prostoru osobám mladším 18 let,“ sdělila mluvčí.

V rámci kontrol zpoplatněných komunikací provedli na pozemních komunikacích více něž 600 kontrol, z nichž bezmála třetinu postoupili ke správnímu řízení a na místě vybrali pokuty přesahující 500 tisíc korun.

Další z kompetencí celní správy jsou kontroly v oblasti zaměstnávání cizinců. V roce 2022 provedli celníci v karlovarském regionu 48 kontrol, při kterých u 43 osob zjistili, že nemají potřebná povolení k pracovní činnosti.

Foto: Celní správa Karlovarského kraje

„Příslušníci dohledu Celního úřadu pro Karlovarský kraj se také podílejí na spolupráci s celními orgány SRN v rámci programu COOPERATION DE. Hlavní náplní kontrol je především odhalovaní přepravy omamně psychotropních látek a dalšího nebezpečného zboží. Kontroly provádějí karlovarští celníci společně s německými kolegy, a to na území obou států. Společně v loňském roce zajistili bezmála 800 kusů nebezpečné pyrotechniky a opakovaně zajistili menší množství omamně psychotropních látek, nejčastěji se jednalo o metamfetamin, známý jako pervitin, informovala mluvčí a upřesnila: „V neposlední řadě celníci provádějí také součinnostní kontroly s ostatními orgány, např. ve spolupráci s Policií ČR, Finančním úřadem v Karlových Varech, Českou obchodní inspekcí, Krajskou veterinární správou a dalšími institucemi.

Od září r. 2022 do začátku r. 2023 se karlovarští celníci také podíleli na kontrolách slovenských hranic, zaměřených na nelegální přechod migrantů.“