Milovníci filmů by měli zpozornět! Variace přinesou pořádnou dávku filmů a hudby

Po úspěšném loňském pilotním ročníku se do podzimních Karlových Varů vrací projekt Variace 2022, jehož organizátory jsou MFF Karlovy Vary a Česká filharmonie. V pátek 11. a v sobotu 12. listopadu nabídnou Variace mimořádný program koncertů a filmových představení. Program zde

Ilustrační foto Pixabay

„Jsme velmi rádi, že projekt, při jehož pořádání se spojily dvě tradiční české kulturní značky – Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Česká filharmonie, se setkal s tak příznivým ohlasem diváků. Věřím, že letošní program výjimečných filmových titulů a koncertů, připravených speciálně pro Variace, bude opět kulturní událostí pro obyvatele Karlových Varů i jejich návštěvníky,“ říká prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

„Město Karlovy Vary má obrovský potenciál a určitě by se zde mělo odehrávat víc akcí než jen filmový festival. Je to město jako stvořené pro jakýkoli typ eventu. Cítili jsme příležitost, jak nabídnout zajímavý program i mimo tradiční festivalové období,“ dodává výkonný ředitel MFF Karlovy Vary Kryštof Mucha.

KVIFF.TV • Variace 2022 – spot • Video on-line

Pro filmový program letošních Variací vybral dramaturgický tým karlovarského festivalu tři mimořádné snímky, které budou moci diváci zhlédnout na sobotních představeních v kině Čas. Vstupenky na všechny filmy budou k dispozici v kině Čas a jeho předprodejích.

„Jedno z našich oblíbených festivalových kin nabídne trio exkluzívních filmů spadajících suverénně do kategorie úžasná audiovizuální podívaná s jedinečnými hereckými výkony a silným emocionálním nábojem,“ říká umělecký ředitel MFF KV Karel Och. „Dva z nich jsou zbrusu nové, zatímco speciální projekcí filmu Melancholia Larse von Triera upozorňujeme na zásadní filmovou událost letošního podzimu, obnovené premiéry hned devíti snímků enfant terrible nejen dánského filmu v českých kinech a na platformě KVIFF.TV.“

Jeden z nejvýraznějších filmů letošního benátského festivalu Tár, zasazený do exkluzívního prostředí současné vážné hudby, zdobí bravurní herecký výkon Cate Blanchettové. Její Lydia Tár je uznávanou a obávanou celebritou mezi dirigenty a skladateli. Film strhujícím způsobem vypráví o posedlosti, fenomenálním talentu, dechberoucí síle hudby i mocenských intrikách. (12. 11. v 19:00 v kině Čas)

O dospívání v New Yorku osmdesátých let minulého století uprostřed půvabně svérázné židovské rodiny vypráví hořkosladké drama režiséra Jamese Graye Armageddon Time, které se poprvé představilo divákům v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes. Charismatického a veskrze sympatického patriarchu si s gustem zahrál legendární Anthony Hopkins, zdatně mu sekundují mimo jiné Anne Hathaway či Jeremy Strong, který se proslavil coby Kendall v uznávaném seriálu Boj o moc. (12. 11. v 15 hodin v kině Čas)

Psychologicko-katastrofický snímek režiséra Larse von Triera Melancholia předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa. Kirsten Dunstová za svůj výkon získala cenu na festivalu v Cannes, kde Trier zároveň svými nevhodnými výroky na tiskové konferenci dostal na sedm let nálepku „persony non grata.“ Za ústřední hudební motiv filmu Melancholia si Trier vybral operu Tristan a Isolda německého skladatele Richarda Wagnera. (12. 11. v 11 hodin v kině Čas)

Program Variací obohatí i platforma KVIFF.TV uvedením triády filmů s operní tématikou. Jedná se o filmy Já, Maria Callas, Marguerite a Pavarotti. Výběr filmů okomentoval Karel Och: „Přemýšlel jsem nad dramaturgickým gestem a jsem přesvědčen, že na rozdíl od programování samotných Variací, kdy si můžeme dovolit jen vágní a přenesenou vazbu na hudební program akce a emoce jsou zde katarzí obou disciplín, v případě VOD trojice je třeba být explicitnější, jít přímo na komoru.“

Hudební část Variací v netradičních prostorách

„Když jsme loni s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary začali připravovat projekt Variace, dali jsme si za cíl spojit jedinečnou atmosféru Karlových Varů s hudbou a filmem na té nejvyšší úrovni a oslovit všechny, které hudba a film zajímá,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček. „První ročník předčil naše očekávání a publikum ho ocenilo, proto jsme rádi, že i podruhé můžeme propojit dva světy, které se sice liší formou, ale sdílejí touhu nabídnout hluboký a nezapomenutelný zážitek.“

Hudební část Variací představí posluchačům, podobně jako v loňském roce, mistrovská díla v netradičních prostorách. V pátek 11. 11. 2022 se od 17 hodin koná koncert v budově bývalé spořitelny na Divadelním náměstí. Dechový soubor složený ze členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru s dirigentem Martinem Petrákem přednese skladby Františka Kramáře a Jiřího Družeckého. V sobotu 12. 11. 2022 se ve 14 hodin uskuteční koncert Dvakrát Mozart ve Vřídelní kolonádě. V podání Komorního orchestru členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru zazní například houslový koncert B dur, který je vůbec první Mozartovou koncertní skladbou pro sólový nástroj. Sólo na housle zahraje Jan Fišer, koncertní mistr České filharmonie. Oba koncerty budou pro veřejnost zdarma.

Vrcholem hudebního programu Variací bude večerní koncert České filharmoniev Městském divadle Karlovy Vary, na němž zazní Koncert pro housle a orchestr a moll,op. 53 Antonína Dvořáka a Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Dvořákův houslový koncert je hráčsky virtuózní, zároveň se však vyznačuje výraznou zpěvnou melodikou a barevně bohatým a propracovaným orchestrálním doprovodem.

Beethovenova Sedmá symfonie není do programu zařazena náhodou. Skladatel na ní pracoval mezi lety 1811 a 1812 během lázeňského pobytu, který trávil v Teplicích, Karlových Varech a Františkových Lázních. První domácí orchestr bude řídit jeden z nejuznávanějších současných světových dirigentů Domingo Hindoyan, sólistou večera je koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček.

variace.kviff.com