Výstava Paměť národa Karlovarského kraje míří do Mariánských Lázní

Putovní venkovní výstava představuje příběhy pamětníků a pamětnic, do jejichž života zasáhly totalitní režimy 20. století. V Mariánských Lázních bude ke shlédnutí do 14. října a poprvé představí příběh místní pamětnice, úspěšné sochařky a malířky Ludmily Seefried-Matějkové. Výstava vypráví osudy, které provázely hrůzy holocaustu, dřina v pracovních táborech, strach a obavy, ale také silná vůle, odvaha a víra v Boha a dobro. Vernisáž výstavy proběhne v úterý 20. září od 17 hodin v parku před “Cup Vitalem”  v Mariánských Lázních.

Foto z výstavy Paměť národa ve Františkových Lázních

Na deseti oboustranných panelech se mohou návštěvníci seznámit s osmi příběhy pamětníků a pamětnic z karlovarského regionu.  „Našim cílem je upozornit na autentické osudy lidí, kterých se oba totalitní režimy dotkly a významně tak ovlivnily jejich životy a zároveň prezentovat činnost organizace Post Bellum, která spravuje sbírku Paměti národa. “, říká Lukáš Květoň, kurátor výstavy a ředitel nově vzniklé Pobočky Paměti národa Karlovarského kraje. Všechny příběhy korespondují jak s hlavní myšlenkou odporu proti totalitnímu režimu, tak s místy a městy, kde je výstava instalována.

Foto z výstavy Paměť národa ve Františkových Lázních

Na výstavě v Mariánských Lázních se mohou návštěvníci poprvé seznámit i s příběhem paní Ludmily Seefried-Matějkové. Rodina oceňované sochařky a malířky byla po komunistickém převratu perzekuována a přesídlena do Mariánských Lázní. Talentovaná Ludmila nemohla vystudovat uměleckou školu a její umělecký osud zachránilo až uvolnění poměrů v 60. letech, kdy se jí podařilo dostat na stáž do Berlína. Tam se mohla svobodně věnovat sochařství a žít se svým manželem. Významné jsou její abstraktní portréty obyčejných lidí, často na okraji společnosti i realizace veřejném prostoru. Její tvorbu zásadně ovlivnily vlastní zkušenosti ze života v totalitě a útěku z ní. „Měli bychom vědět, že nad námi je Bůh a za všechno se platí,” říká Ludmila Seefried-Matějková.

Zdroj: Paměť národa Karlovarský kraj