Mariánskými lázněmi bude znít jazz i jihoafrické blues

Všichni jazzmani by měli zbystřit. Mariánskolázeňská kolonáda bude znít jazzem, ale i jihoafrickým blues. Hudební akce se uskuteční od soboty 25. června do pátku 1. července. Kromě českých jazzových kapel vystoupí i slovenští Longital nebo jihoafrický bluesman Gerald James Clark.

Ilustrační foto: Jazzové lázně – Lee Andrew Davison

Festival odstartuje v sobotu 25. června od 15.00 Dixieland Planá z Mariánských Lázní. Zkušený místní soubor hraje převážně hity klasického jazzu, traditional, shuffle, dixie, boogie, marching z první poloviny 20. století.

Poté se festival přemístí na kolonádu Ferdinandova pramene, kde proběhne vystoupení slovenského dua Longital. Hudební světoběžníci Daniel Salontay a Shina pochází z kopce nad Dunajem, který se kdysi jmenoval Longital, dnes Dlouhé Díly. Dvojice patří mezi stálice slovenské nezávislé scény, mají za sebou dvanáct alb, dvě hudební ceny a nespočet vystoupení po 12 zemích celé Evropy, Americe a Kanady.

Jazzové lázně 

Od neděle pokračuje série koncertů opět na hlavní kolonádě každý den od 15.00 až do pátku. V neděli 26. června to bude vystoupení romské kapely Le Čhavendar. Synové hudebníků ze známých Kale spolu hrají od svých pubertálních let a jejich hudba vychází z romského folkloru obohaceného o jazz, latinu a flamenco. V rytmu swingu se kolonáda rozezní v pondělí 27. 6., svůj repertoár zde představí pěvecký kvartet Vocal Band Quartet za doprovodu kapely pianisty Henryho Volfa.

Dixieland Planá z Mariánských Lázní

Na úterý 28.června je připravena lahůdka pro milovníky písní Raye Charlese, Eddieho Vinsona či Bogaloo Joe Jonese. Své umění ukáže jeden z nejlepších českých hráčů na Hammondovy varhany Jakub Zomer se svým triem.

Středa 29.června bude patřit stálicím festivalu, kapele Jazz Cakes v čele se zpěvačkou Lucií Víškovou, která se zaměřuje jak na jazzové standardy, tak populární hity v novém jazzovém hávu.

Lucie Víšková

Ve čtvrtek 30.června   přijede zpěvák a bluesový písničkář Gerald Clark až z jihoafrického Johannesburgu. Na svých koncertech oslovuje fanoušky blues, rocku nebo jazzu a je jedním z předních představitelů jihoafrické bluesové scény. Na svém kontě má již sedm alb a jeho album s názvem Black Water získalo velký mezinárodní ohlas a videoklip ke stejnojmenné písni byl nominován na evropskou cenu MTV.

V pátek 1.července festival uzavře talentovaná zpěvačka Petra Brabencová za doprovodu těch nejlepších muzikantů nově nastupující české jazzové generace.

Vstupné na akci je dobrovolné, ale návštěvníci si budou moci zakoupit symbolickou vstupenku na stránkách www.marianskelazne.cz v hodnotách 150, 300, 500,- a podpořit tak festival.

www.jazzove-lazne.cz