Objednání kominíka ke kontrole spalinových cest neodkládejte, objednací lhůty se budou prodlužovat

S nástupem babího léta tradičně souvisí také počátek topné sezony. Přestože venkovní teploty ještě pár týdnů umožní vytápění odložit, i tak se před domácnosti pomalu dostává na řadu povinnost každoroční kontroly spalinových cest. Znalci z oboru pravidelně varují před tím, že kominíci mají právě na podzim velmi napilno a nalézt v jejich pracovním diáři v sezónní špičce volnou kolonku k zarezervování termínu může být otázkou až několika týdnů. Doporučuje se tedy na nic nečekat a návštěvu kominíka rezervovat už v září.

Foto: S. Helmis

Česká republika zažívá v současné době boom řemeslné výroby a ani kominický obor není v tomto smyslu výjimkou. Počty kominíků vzrostly v ČR za posledních deset let v řádu stovek, takže co do počtu, kominíci rozhodně dokážou nápor poptávky po kontrolách komínů před zahájením topné sezony zvládnout. Přesto se však rozhodně nevyplatí odkládat objednání čištění a kontroly spalinové cesty na říjen, nebo dokonce až na listopad.

„Přestože kominické řemeslo zažívá nebývalou popularitu u mladých lidí, kteří se rozhodují o svém budoucím řemeslu, a v posledních několika letech již toto povolání skutečně není raritou, i tak mají noví kominíci stále napilno. Tradičně jsou kominíci nejvytíženější v říjnu, listopadu a v prosinci, nicméně v závislosti na vývoji počasí může jejich vytíženost vzrůstat již od září. Obecně lze říci, že v těchto dnech se dodací lhůty stále pohybují v řádech dnů – max. dvou týdnů, nicméně tento stav se bude velmi rychle měnit a při dalším odkladu kontroly spalinové cesty by lidé proto měli počítat i s několikatýdenními lhůtami dodání,“ říká Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků ČR.

Lidé si stále často neuvědomují, že povinnost řádné péče o spalinové cesty a spotřebiče je zakotvena v zákoně o požární ochraně. Podrobnosti řeší vyhláška, která mimo jiné stanovuje v závislosti na druhu používaného paliva a typu připojeného spotřebiče i frekvenci kontrol všech typů spalinových cest. Ve většině případů je četnost kontroly spalinové cesty jedenkrát ročně a četnost čištění v případě topení pevnými palivy až třikrát ročně.

Bohužel zkušenosti z praxe jsou diametrálně rozdílné a navzdory informační osvětě o požární bezpečnosti a nutnosti pravidelného čištění, kterou Společenstvo kominíků ČR provádí v rámci informačních kampaní během celého roku, lidé péči o komíny zanedbávají a objednávání kominíka na poslední chvíli se jeví téměř jako ohraná písnička. „Pro uživatele spalinových cest je ideální, když má tzv. svého kominíka. Ten za ně potom hlídá i termíny provádění prací, počítá ve svém pracovním diáři s jejich provedením a včas své zákazníky na termín upozorní. Pak pro uživatele neznamená péče o spalinové cesty žádnou starost. Stačí jen, aby potvrdil kominíkovi termín, kdy je možno potřebné práce provést“ uzavírá Jaroslav Schön.

„Udržovaná spalinová cesta je v neposlední řadě také prevencí proti otravám oxidem uhelnatým, ke kterým stále dochází hlavně v domácnostech, které používají spotřebiče na plyn. Na rozdíl od pevných paliv nejsou spaliny u plynu cítit, a tím spíše se doporučuje kominíka v předepsaných lhůtách ke kontrole povolat,“ upozorňuje Pavel Dědič, soudní znalec v oboru a předseda znalecké a rozhodčí komise Společenstva kominíků ČR.