Cestování je téma letošního ročníku Mezinárodního festivalu kresleného humoru ve Františkových Lázních

Za necelých čtrnáct dní se františkolázeňská Hlavní třída opět promění v jednu velkou galerii pod širým nebem. Ve městě bude v době od pátku 13. do soboty 14. července největší koncentrace malířů, kreslířů, humoristů, vtipálků, ale také kreslených vtipů. Letos už mají organizátoři 705 originálních vtipů od 186 autorů z 38 zemí světa. Zazpívat k tomu přijedou například Monkey Business a Děda Mládek Ilegal Band. Pro návštěvníky festivalu je také připraveno několik novinek a překvapení.

Na letošní, již třetí ročník festivalu, přijede spisovatel Miloslav Stingl, kterému bude slavnostně předáno čestné občanství města Františkovy Lázně. „Pan Singl je ikonou literatury i cestovatelství. Do Františkových Lázní jezdí velmi rád jako lázeňsky host, ale několik let zde pomáhal i s organizací bubenického festivalu. V loňském roce se také zúčastnil Literárních Františkových Lázní. Pro Františkovy Lázně je to opravdu velká čest mít za občana člověka, který patří mimo jiné i do společenství amerikanistů a oceanistů při UNESCO,“ řekl Jan Kuchař, starosta Františkových Lázní. Právě město akci pořádá společně Klubem kreslířů a humoristů.

Novinkou letošního ročníku bude například selfie point. „Místo bude upravené tak, aby korespondovalo s festivalem. „Nebude chybět stylová lavička, palmy a další výzdoba, kde se budou moci návštěvníci vyfotit a tak si odnést vzpomínku na akci“ informoval organizátor akce a výtvarník Mirek Vostrý.

Návštěvníci budou mít možnost setkat se všemi autory, kteří se festivalu zúčastní osobně. Kousek od pódia bude VIP stan kreslířů, odkud si fandové odnesou podpis svého oblíbeného autora, kresbu do památníku, ale třeba i svou karikaturu.

Dílem Klubu kreslířů a humoristů je také měsíčník humoru a satiry s názvem TAPÍR, ve kterém mohou členové klubu, ale i externí kreslíři se zájmem o podporu kresleného humoru, publikovat své vtipy. Z tohoto důvodu se hlavní cena festivalu, kterou obdrží nejúspěšnější vtip, jmenuje Zlatý tapír.

„Po celou dobu festivalu bude probíhat výstava vtipů pod širým nebem v prostranství Národní třídy a františkolázeňské kolonády,“ doplnil výtvarník Mirek Vostrý. „Výstava je soutěžní. Vtipy bude hodnotit šestičlenná mezinárodní porota. Vybrat si nejlepší vtip mohou i návštěvníci akce. Po celou dobu výstavy budou k dispozici výherní hlasovací lístky a urna, kam své hlasy mohou házet,“ dodal.

Program:

červenec –  moderátor Petr Batěk

15:30 – Zahájení festivalu a promenádní koncert

18:00 – Vlasta Horváth s kapelou

21:00 – Děda Mládek ILEGAL BAND

  1. červenec 2018 – moderátor Petr Batěk

10:00 – Pochod a vystoupení mažoretek

14:00 – Bratři v tricku představení „Běžkařská odysea“ – pouliční divadlo

15:30 – BLUETET – promenádní koncert

17:30 – Děti ráje – Show z nejúspěšnějšího českého muzikálu, který je složený z písní Michala Davida.

18:45 – Vyhlášení výsledků soutěže v jednotlivých kategoriích – ZLATÝ TAPÍR, vylosování vítězného diváka

21:00 – Monkey Business