V Chebu se otevřelo unikátní muzeum

Slavnostní otevření chebského Retromusea se uskutečnilo v úterý 17. února.  Událost si nenechalo ujít několik stovek návštěvníků. Byla připravená módní přehlídka dobových modelů a zazpívat přijel Karel Kahovec se svojí skupinou George & Beatovens.

Příchozí si mohou prohlédnout nejen to, jak vypadal životní styl, ale také design 60. až 80. let minulého století.

Jak to vypadalo při slavnostním otevření muzea, se podívejte v naší fotogalerii.

Retromuseum je věnováno designu a životnímu stylu 60. až 80. let. Jeho časový záběr vymezují dvě přelomové události – světová výstava Expo 58 v Bruselu, počátek pootevírání se západnímu světu po mnohaleté odmlce a impulz nového vizuálního stylu, a sametová revoluce v listopadu 1989, zásadně měnící politicko-ekonomické okolnosti života i tvorby. Ve stálé expozici je prezentován špičkový design prostřednictvím exponátů zapůjčených ze sbírek mnoha českých muzeí, zejména pak Národního technického muzea v Praze a Uměleckoprůmyslového musea. Tato dvě muzea jsou také hlavními partnery celého projektu. Jedná se o jedinou syntetickou expozici poválečného designu u nás. Další prezentovanou oblastí je kutilská produkce či „domácí umění“, jež vzešlo z permanentního nedostatku kýženého zboží, touhy po moderním a krásném prostředí, rukodělné tradice i dostatku volného času. Vedle exponátů vystavených klasickým muzeálním způsobem ve vitrínách se tu nachází pět autentických dobových prostředí bytů a kanceláří, do nichž může návštěvník vstoupit a na vlastní kůži zažít pocit návratu v čase: posadit se do dobového křesla, otevřít si skříně a zásuvky, napsat pár vět na psacím stroji nebo na telefonu vytočit číslo, kterým se spojí se sousedním bytem či kanceláří. V souladu s rostoucí rolí techniky ve druhé polovině 20. století věnuje Retromuseum velkou pozornost průmyslovému designu a dopravě. Nalezneme tu jak vývojovou kolekci domácích spotřebičů či televizorů, tak typické dopravní prostředky jako Škoda 1000 MB, skútr Čezeta (zvaný prase) či velorex. Životní pocit do velké míry dotvářela i hudba, které, hlavně v poloze pop music, věnujeme samostatný oddíl, představující pop music ze strany autorů a interpretů i z druhé strany posluchačů a fanoušků. Životní styl přibližují dobové projekce a slideshow fotografií z dobového tisku i rodinných archivů.

Vedle stálé expozice v přízemí a mezipatře budovy tu budou vždy probíhat dvě dočasné výstavy, situované do prvního poschodí. Ve velkém výstavním prostoru bude souběžně zahájena výstava věnovaná botaskám (Když boty, tak botasky! Fenomén Botas v Československu). Kromě dobové produkce 60. až 80. let představí i nedávné oživení této značky mladými designéry (Botas 66), kteří ostatně za touto výstavou stojí. Druhá menší výstava je věnována chebskému designérovi Josefu Cupákovi, autoru legendární skládačky ESKA 622.

K otevření Retromusea vyšlo hned několik publikací. Jednak to je reprezentativní katalog stálé expozice se statěmi kurátorů jednotlivých sekcí (viz dále) přibližující v šestnácti kapitolách proměny životního stylu a design podle jednotlivých oborů s bohatým fotografickým doprovodem a dále jeho redukovaná verze, jakýsi průvodce expozicí. Rozsáhlý katalog vychází též k výstavě o fenoménu Botas. A konečně k výstavě Josefa Cupáka galerie vydala drobný leták, vůbec první publikaci připomínající tuto významnou osobnost Chebu i českého designu.

Návštěvníci jej najdou na chebském náměstí v prostorách bývalého železářství.

Náměstí Jiřího z Poděbrad 17.

Otevírací doba je: pondělí až pátek od 10. – 17. hodin