Karlovarský kraj – V sobotu 20. září se skupina válečných veteránů z Karlovarského kraje, Prahy a Plzně vydala na výjimečný výlet do Vojenského výcvikového prostoru Hradiště. Cestu zorganizovala Krajská organizace Sdružení válečných veteránů ČR Karlovy Vary ve spolupráci s Ministerstvem obrany, které poskytlo autobus.
Foto: M. Kurák
Účastníky výpravy provázel bývalý přednosta VVP Hradiště pan Petr Delamária, jenž poutavě přiblížil nejen současné využití prostoru, ale i jeho pohnutou historii. Významným bodem programu byla návštěva místa, kde kdysi stálo okresní město Doupov – dnes zcela zaniklé. Ještě před několika desítkami let zde bylo náměstí, klášter a stovky domů. V 50. letech však musely celé obce ustoupit armádnímu výcviku. Z více než 2600 domů zůstaly jen trosky a několik památek, jako je hrobka rodu Zedtwitzů.
Foto: M. Kurák
Přestože se může zdát, že vojenský prostor je pro přírodu hrozbou, opak je pravdou. Díky omezenému přístupu civilistů se zde uchovala unikátní fauna a flóra. Území je součástí evropské soustavy chráněných lokalit Natura 2000 a poskytuje útočiště mnoha vzácným druhům rostlin i živočichů.
Foto: M. Kurák
Druhou zastávkou výletu byl objekt JASYR, bývalé záložní velitelské stanoviště Střední skupiny vojsk SSSR. Tento přísně tajný bunkr byl vybudován na počátku 70. let jako součást obranné infrastruktury Varšavské smlouvy. Objekt č. 605, jak znělo jeho krycí označení, byl navržen tak, aby odolal jadernému výbuchu střední ráže i chemickému či biologickému zamoření. Disponoval vlastní výrobou elektřiny, úpravnou vody a hermetickým uzavřením. Současný název objektu JASYR vychází z volacího znaku, který zde používala sovětská armáda a v překladu z tatarštiny znamená „zajatec“.
Foto: M. Kurák
Uvnitř sloužila jednotka radiorozvědky a také příslušníci KGB, kteří zajišťovali tzv. vládní spojení s Moskvou. Perimetr objektu byl chráněn několika vrstvami zabezpečení včetně kulometných pevnůstek a jednotky Specnaz. Po odchodu sovětských vojsk v roce 1991 byl objekt vyrabován, ale od roku 2015 jej spravuje spolek vojenské historie JASYR, který zde pořádá prohlídky a akce pro veřejnost.
Výlet byl zakončen přátelským posezením u ohně s tradičním opékáním buřtů – symbolickým zakončením dne plného historie, vzpomínek a poznání.
M. Kurák
*zdroje: www.jasyr.cz
