Lesní klub Farma u Kosího potoka naplnil během prvních měsíců fungování svou kapacitu

Lesní klub Farma u Kosího potoka od září tohoto roku rozšířil svou kapacitu o skupinku pro děti od 1,5 let. Děti mohou docházet samostatně nebo v doprovodu rodiče. Většinu času tráví děti venku, v panenské přírodě Sekerských Chalup nedaleko Mariánských Lázních. Rozsáhlé zázemí klubu nabízí dětem nepřeberné množství aktivit, mezi které patří i chov domácích zvířat. Vnitřní prostory prošly rekonstrukcí, která dětem zajistila více prostoru a také pohodlí, především v podobě stabilního tepla z podlahového topení. Na financování rekonstrukce se částečně podílelo i město Mariánské Lázně.

Foto: Archiv Farmy u Kosího potoka

Během prvních měsíců se kapacita skupinky pro nejmenší naplnila a to nejen dětmi z přilehlého okolí. Pestrý program, komunitní nálada a pobyt venku v těsné blízkosti zvířat láká rodiny z široké oblasti Karlovarského ba i Plzeňského kraje. Aktuálně Lesní Klub hlásí jediné volné místo ve skupině předškolních dětí.

Zakladatelky klubu Kateřina Filková a Šárka Hladká svou prací obohacují celý region. Pořádají veřejné akce zaměřené na rodiny s dětmi. Jedná se často o vzdělávací programy anebo slavnosti vycházející ze slovanských tradic. V neděli 10.11. proběhla v Chodovské Huti Svatomartinská slavnost, která svou účastí předčila představy organizátorek. Místní Škola ráj otevřela brány mnoha svatomartinských aktivitám, které si děti zamilovaly. Výroba lucerniček, zatloukání podkov, malování do mouky a nebo setkání s kovářem vyvrcholilo průvodem s lampičkami k památnému jasanu u kterého si rodiny zpěvem přivolaly sv. Martina na bílém koni.

Škoda že nejste u nás

Lesní klub Farma u Kosího potoka je také aktivní na sociálních sítích. “Často nám chodí zprávy, ve kterých lidé litují, že nežijí v dojezdové vzdálenosti. Občas se objeví i otázka, zda není na čase se vrátit do regionu, ze kterého mnoho lidí odešlo do větších měst.” komentuje s úsměvem Kateřina Filková. “Jsme vděčné za každé spokojené dítě a rodiny, které nás podporují a budují širokou komunitu kolem klubu.” dodává Šárka Hladká.

Zájem o alternativní formu vzdělávání roste. Rodiče si vedle respektujícího přístupu k dětem chválí i možnost setkávat se ve volném čase a nebýt ze života svých dětí ve vzdělávacím zařízení odděleni.

V nejbližších dnech lesní klub organizuje praktickou přednášku o využití ergotarapie v běžném rodinném fungování. Ergoterapeutka Dominika Mazurová z plzeňského Centra na Dvorku provede hosty přednášky tématy zdravého obouvání, příjmu potravy dětí, ergonomie batohů nebo zdravých návyků, které povedou k snadnějšímu zvládání běžných i stresových situací dětí i rodičů.

Přednáška otevřená široké veřejnosti proběhne ve středu 27. listopadu od 16:00 v zázemí klubu na adrese Sekerské Chalupy 11.

Kristýna Adamíková