Od atletiky k bobům: Cesta sportovce z Pomezí nad Ohří na mezinárodní scénu

Sportovní kariéra může mít mnoho podob a cest. Pro sportovce Lukáše Petrikoviče z Pomezí nad Ohří začala tato cesta již v dětství, kdy byl veden k různým sportům. Díky rozšířené výuce tělesné výchovy na základní škole získal základy v mnoha disciplínách. Od šesti let se věnoval závodní atletice pod SKP Union Cheb, což ho nakonec přivedlo k bobům, kterým se nyní věnuje třetím rokem.

Článek přináší pohled na Lukášův tréninkový režim, přípravu na závody a ambice na mezinárodní úrovni, včetně plánů na účast v Evropském a Světovém poháru, Mistrovství Evropy a světa, a dokonce i na Olympiádě.

Kolik let se věnujete sportu všeobecně a zvlášť bobům?

Ke sportu jsem byl vedený od malička a na základní škole jsem byl ve sportovní třídě s rozšířenou výukou TV díky čemuž jsem měl základy ve spoustě sportech. Od šesti let až do letošního roku jsem dělal závodně atletiku pod SKP Union Cheb. Od atletiky jsem se dostal právě k bobům, kterým se věnuji třetím rokem.

Blíží se zimní sezóna, na jaké závody se chystáte?

Máme v plánu závody Evropského i Světového poháru, Mistrovství Evropy i světa jak v kategorii dospělých, tak v kategorii juniorů

Kde trénujete?

Tréninky, které se skládají z atletické přípravy, abslvuji v Chebu na Zlaté dráze Jacka Přibáně. Z posilovny a v Praze na stadionu Olympu máme bobový trenažér. Se začátkem sezóny začínáme jezdit na tréninkové kempy a na ledový trenažér do Oberhofu v Německu.

Jak vypadá typický tréninkový den bobisty nebo skeletonisty?

Typický den na tréninkovém kempu začíná velkou snídaní, po které jdeme připravit boby na trénink. Dopoledne máme 2 – 3 jízdy na dráze, podle toho, kolik je na trénink přihlášených bobů a skeletonistů. Po jízdách musíme odstrojit „kudly“ z bobů a bob nechat vysušit. Po obědě máme chvilku volna a odpoledne máme buď trénink v posilovně nebo na atletické dráze. Večer míváme k dispozici saunu a jinou regeneraci.

Jaké fyzické a psychické nároky jsou kladeny na sportovce v těchto disciplínách?

Fyzické nároky jsou hlavně na rychlost a výbušnost. Důležitý je silný žaludek, a také je kladen důraz na optimální váhu bobisty, která se pohybuje kolem 100 kilogramů. Po psychické stránce se musíme připravit na velké nárazy během jízd, motání hlavy a velkou rychlost, ze které máme při jízdě a hlavně před ní respekt.

Jaké vybavení je nutné pro tyto sporty?

Jako jednotlivci si sami zařizujeme ochranná trika. Dále jsou potřeba tretry na led, samotný bob a k němu několik sad nožů. V neposlední řadě také helmy, na které je kladen v souvislosti s bezpečností největší důraz. Právě tuhle pomůcku máme nyní díky podpoře obce Pomezí nad Ohří, kde bydlím.

Jaké jsou nejdůležitější soutěže pro bobisty a skeletonisty na mezinárodní úrovni?

Soutěže bobistů i skeletonistů jsou všechny na mezinárodní úrovni. Mezi nejdůležitější patří již zmiňované Mistrovství světa a jednou za čtyři roky také Olympiáda, kam se budeme již v sezóně 2025/2026 snažit probojovat. Držte nám palce! 🙂

Co byste poradil těm, kteří by se rádi právě tomuto sportu věnovali?

Určitě bych je připravil na to, že trénink nezačíná a nekončí na dráze, ale patří k tomu také řada příprav. Pokud vás tento sport jen trochu zajímá a jste starší 18 let, určitě se nebojte ozvat komukoli z bobistů nebo skeletonistů z našeho týmu v Česku. Zároveň v mladším věku určitě doporučuji jako základ právě atletiku.