U Františkových Lázní našel muž puškový granát. V Hranicích žena kouřový granát

Během jednoho dne vyjížděl pyrotechnik k náletu munice. Ve středu 3. července dopoledne našel muž nedaleko železniční tratě předmět, který připomínal vojenskou munici. Během pár hodin nahlásila podezřelý nález žena v Hranicích. Oba oznamovatelé se zachovali správně a oznámili nálezy na policii.

Foto: Policie ČR

„Ve středu dne 3. července letošního roku kolem půl deváté ranní oznámil osmadvacetiletý muž na linku 158, že při opravě drážního zabezpečení v násypu u železniční tratě ve Františkových Lázních nalezli předmět připomínající vojenskou munici,“ uvedla policejní mluvčí Kateřina Pešková. „Na místo vyjela ihned policejní hlídka, která místo a jeho okolí zajistila z důvodu bezpečnosti. Operační důstojník na místo povolal pyrotechnika z Expozitury Teplice, který po příjezdu a odborném ohledání potvrdil, že se jedná o puškový granát z 2. světové války. Munici si na místě převzal a následně jí na bezpečném místě zlikvidoval,“ doplnila.

Foto: Policie ČR

Téhož dne kolem jedné hodiny odpolední volala na linku 158 čtyřiašedesátiletá žena, která taktéž oznámila nález munice. „Při vyklízení garáže v Hranicích na Chebsku nalezla předmět, který připomíná granát. Na místo byla vyslána policejní hlídka a ke spolupráci byl přizván i pyrotechnik z Expozitury Teplice. Ten po příjezdu a ohledání munice potvrdil, že se jedná o ruční kouřový granát. Munici na místě zajistil a následně jí odvezl k odborné likvidaci,“ upřesnila mluvčí s tím, že nálezy podezřelých předmětů připomínajících munici jsou docela časté ať při stavebních nebo výkopových pracích, hledání hub, cenných předmětů z minulých let, vyklízení pozůstalostí nebo jen při běžné procházce. Takové předměty mohou být zkorodované a nefunkční. Existují však případy, kdy je munice ještě funkční. Hrozí tedy nebezpeční nejen nálezci, ale může být ohroženo i celé nejbližší okolí. Oznamovatelé v uvedených případech se zachovali správně a nálezy munic oznámili na linku 158. Není ale na škodu, připomenout si pár preventivních rad, jak se zachovat při jejich nálezu:

S nalezeným předmětem nebo podezřelou municí nikdy nemanipulujte

  • Nález označte a oznamte policii.
  • Zajistěte nález tak, aby k němu nebyl možný přístup dalších osob.
  • Vyčkejte příjezdu policie a dalších odborníků – psovoda se služebním psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin, pyrotechnika a dalších policistů (pyrotechnici ke každému nálezu přistupují tak, jako by šlo o nebezpečný nález a musejí zachovávat pravidla bezpečnosti, aby nedošlo k explozi).
  • Respektujte vyznačený bezpečný prostor pro práci policistů a pyrotechnika. Na místech, kde nehrozí nebezpečí osobám ani poškození majetku, jsou nálezy likvidovány na místě. V ostatních případech je nález odvezen na bezpečné místo, kde je odborně zneškodněn.
  • Vždy je nutné poslechnout pokyny policistů.