Komentovaná prohlídka bude tentokrát zaměřená na františkolázeňské 20. století

Chystaná komentovaná prohlídka bude tentokrát zaměřená na architekturu, sochy a pomníky ve veřejném prostoru. Tématem bude rovněž život a dílo františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla(1884–1954), který roku 1934 vytvořil původní zahradní plastiku chlapce s rybou, dnes známou jako. Akce s názvem Františkolázeňské 20. století se uskuteční v pátek 14. června od 16 hodin. Průvodcem bude Mgr. Štěpán Karel Odstrčil.

„Projděte se s námi po tematicky zaměřených trasách a poznejte historii Františkových Lázní, které jsou celosvětově ceněny jako vzorové lázeňské místo Evropy, pozvala nejen milovníky historie ředitelka františkolázeňského infocentra Lenka Šimáčková.

Délka akce je naplánována přibližně na 2,5 hodiny. Prohlídky se konají za každého počasí. V případě nepříznivého počasí doporučují organizátoři nezapomenout na deštník nebo pláštěnku.

Seznam plánovaných prohlídek a akcí:

Pátek 5. července – Chůze v přírodě – aktivní vycházka – Jana Slanařová

Aktivní vycházka „Chůze v přírodě“ včetně instruktáže vyškolenou pohybovou instruktorkou Janou Slanařovou. Dozvíte se základní teorii o přirozenosti chůze, čím je nám chůze přínosem, jak začít s chůzí, co k chůzi potřebujeme. Nezapomeneme i na péči o chodidla a kdo s námi dojde do cíle, bude i odměněn.

Začátek: 14.00 h – Délka vycházky: 1,5 h

Vstup: zdarma (doporučená kapacita 10 osob) Trasa: okruh v lázeňských parcích v rozmezí 5 až 8 km se zastávkami.

Pro koho je lekce určena: pro každého, jež chce využít přirozenosti pohybu k péči o své zdraví. Náročnost: lehká až střední. Povrch: asfalt, lesní cesty.

S sebou: pítko nebo malý kalíšek, pohodlné oblečení, sportovní obuv, pláštěnku, malou svačinku do batůžku.

Sobota 6. července – Po cestě lázeňskými parky za zdravím – Nordic Walking

Během vycházky v přírodě se budete učit a následně trénovat správnou techniku chůze se holemi v ruce.

Dozvíte se, čím je nám chůze s holemi přínosem, jak začít s Nordic Walking a co k Nordic Walking potřebujeme. Na závěr vycházky vám připomeneme péči o chodidla.

Začátek: 9.00 h. Délka vycházky: 1,5 h.

Vstup: zdarma (doporučená kapacita 10 osob) Trasa: okruhy v lázeňských parcích v rozmezí 5 až 8 km se zastávkami. Pro koho je lekce určena: začátečník až středně pokročilý (jež si chce zopakovat základy NW) Náročnost: lehká až střední. Povrch: asfalt, lesní cesty. S sebou: hole na NW, pítko nebo malý kalíšek, pohodlné oblečení, sportovní obuv, pláštěnku, malou svačinku do batůžku.

Sobota 13. července – Historická vycházka – komentovaná prohlídka – Š. K. Odstrčil

Františkovy Lázně vznikaly od konce 18. století v blízkosti Františkova pramene, do té doby známého jako Chebská kyselka. O založení lázní se zasloužil chebský lékař Dr. Bernard Vincenz Adler společně s hrabětem Filipem Františkem Kolowratem-Krakowským, kterým se podařilo získat podporu císaře. Přeneste se s námi do doby císaře Františka, jenž roku 1793 schválil výstavbu „lázeňské kolonie“ a svolil, aby lázně i zdejší pramen nesly jeho jméno.

Sraz: před Turistickým infocentrem (Máchova 8)

Začátek: 14.00 h. Délka prohlídky: 1,5 h. Průvodce: Mgr. Štěpán Karel Odstrčil. Vstup: zdarma (max. kapacita 40 osob).

Sobota 27. července – Lázeňští lékaři a prameny – komentovaná prohlídka – Š. K. Odstrčil

Nechte si vyprávět o životě a díle lázeňských lékařů 19. a 20. století a jejich zásluhách o rozvoj a věhlas Františkových Lázní. Etnografka a františkolázeňská rodačka Dr. Ulrike Zischka Vás společně s historikem Štěpánem Karlem Odstrčilem z Muzea Cheb přichystali prohlídku města doplněnou o vzpomínky jeho někdejších obyvatel.

Začátek: 16.00 h, konsekutivně tlumočeno z německého jazyka. Délka prohlídky: 2 h

Vstup: zdarma (max. kapacita 40 osob)

Sobota – 7. září – Lázeňští lékaři a prameny – komentovaná prohlídka – Š. K. Odstrčil

Nechte si vyprávět o životě a díle lázeňských lékařů 19. a 20. století a jejich zásluhách o rozvoj a věhlas Františkových Lázní. Etnografka a františkolázeňská rodačka Dr. Ulrike Zischka Vás společně s historikem Štěpánem Karlem Odstrčilem z Muzea Cheb přichystali prohlídku města doplněnou o vzpomínky jeho někdejších obyvatel.

Sraz: před Turistickým infocentrem (Máchova 8) Začátek: 16.00 h, konsekutivně tlumočeno z německého jazyka Délka prohlídky: 2 h

Vstup: zdarma (max. kapacita 40 osob)