FIJO 2024: Chebem se opět rozezní dechová hudba

Chebem se opět rozezní dechová hudba. Od   čtvrtka 27. do neděle 30. června se uskuteční 25. ročník Mezinárodního festivalu dechových orchestrů FIJO 2024. Diváci se mohou těšit na tradiční program, jako třeba slavnostní zahájení, průvod městem, festivalové koncerty a především závěrečný galavečer. Hudbou se rozezní nejen centrum města, ale také hrad i sportovní areál Lokomotiva.

Divákům se představí zahraniční i tuzemské orchestry a taneční skupiny.  Ze Slovenska přijede Dychový orchester a mažoretky z Nové Dubnice, z Maďarska  Mórii Ifjúsági Fuvószenakar Mór, z Polska  Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń  a z  Portugalska Associação Batoto Yetu Portugal Lisbon.  

České orchestry a taneční skupiny bude reprezentovat například chebský  Městský dechový orchestr a taneční skupina ZUŠ Cheb, Cheb – MDO Cheb Veteráni a mažoretky, ze Zlína na festival přijede Sdružení dechového orchestru mladých, z.s. , z zahrát přijede ze Zlína  Dechový orchestr mladých ZUŠ, Bohemian Marching Band bude reprezentovat Sokolov, Mariánské Lázně  se divákům představí Dechovým orchestrem mladých a mažoretkami ZUŠ F. Chopina a město Rožmitál pod Třemšínem vyslalo na festival Dechový orchestr mladých ZUŠ Jakuba Jana Ryby.

Program:

Pátek 28. června

16:00  Zahajovací ceremoniál – náměstí Krále Jiřího z Poděbrad

Za účasti všech orchestrů a jejich mažoretkových skupin, představitelů města a pozvaných hostů.

19:00 Vítáme vás v Chebu  – MDO Cheb, Slovensko, Četnická 13 – Hrad Cheb

V pátek večer se představí na společném koncertě chebský a slovenský orchestr. Poté pro dobrou náladu zahraje host „Četnická 13“.  Soubor složený výhradně ze členů Hudby hradní stráže a Policie ČR. Je tvořen třinácti instrumentalisty a zpěváky, Ivanou Brožovou a Jakubem Jírů. Soubor navazuje na tradici české dechové hudby a snaží se ji interpretovat v nejryzejší podobě. V jejich repertoáru najdeme písně národní, prvorepublikové, vojenské, staropražské i jiné.. Uskupení funguje od roku 2023. Vedoucím je bývalý člen MDO Cheb, Jiří Pohnán.

Vstupné: 100 Kč, děti, studenti a senioři 50 Kč (do prostoru je zakázán vstup s kočárky, jízdními koly, zvířaty a není dovoleno použít deštník)

00:00 Večerka

Sobota 29. 6. 2024

 9:00   Slavnostní průvod městem – za účasti všech orchestrů a jejich tanečních skupin.

Portugalsko, Zlín, Maďarsko, Mariánské Lázně, Krnov, Polsko, Sokolov, Rožmitál pod Třemšínem, Slovensko, Veteráni MDO Cheb, MDO Cheb

Trasa průvodu: Májová, tř. Svobody, náměstí Krále Jiřího z Poděbrad

13:00   První festivalový koncert – náměstí Krále Jiřího z Poděbrad

Mariánské Lázně, Rožmitál pod Třemšínem

15:30   Vracíme se na stadion – Zábavné odpoledne pro celou rodinu ve společnosti účastníků festivalu a jejich hostů.

Smille Band ZUŠ Cheb, Milites – vlajková show, MDO Cheb – Slovensko, Portugalsko, Polsko, TS Magic Star Cheb, TK Stardance Chomutov, Groowe Army

20:00   Big Band Felixe Slováčka, DJ Miro Novy – náměstí Krále Jiřího z Poděbrad

00:00 Večerka

Neděle 30. června      

 9:30 – FIJO představuje – Hrad Cheb – Big Band ZUŠ Kraslice

Vystoupení, kde se představí další hudební host našeho festivalu.

11:00  Druhý festivalový koncert – Hrad Cheb  – Polsko, Zlín

14:00  Třetí festivalový koncert – Hrad Cheb – Maďarsko, Krnov

20:00 Music Show dechových orchestrů a mažoretkových skupin a závěrečný ceremoniál  – Sportovní areál Lokomotiva Cheb

Vstupné: 200 Kč, děti, studenti a senioři 100 Kč (do vyznačeného prostoru je zakázán vstup s kočárky, jízdními koly, zvířaty a není dovoleno použít deštník)

Festivalem vás provedou

Diana Toniková, David Petřík, Klára Štěpánková, Vladimíra Vítová

Změna programu vyhrazena!

Organizace festivalu: KC Svoboda, Za Mostní brannou 5, Cheb (součást Západočeského divadla v Chebu, příspěvkové organizace)

Festival je pořádán za finanční podpory města Chebu a Karlovarského kraje.

KC Svoboda