Hasiči zachránili zraněné čápě z komína. Po amputaci nohy se zotavuje na Soosu

Dramatický příběh se smutným, ale nadějným koncem se odehrál na komíně v části Slatina ve Františkových Lázních. Záchranáři se společně s hasiči vydali na pomoc čapímu mláděti, které se netypicky pohybovalo. Bohužel se potvrdil nejhorší možný scénář a čápík musel podstoupit amputaci nohy. Nyní se zotavuje v Záchranné stanici pro handicapované živočichy na Soosu, kde statečně bojuje s infekcí a učí se přijímat potravu z rukou chovatelů.

Foto: Archiv záchranné stanice na Soosu

Vše začalo v neděli 14. června, kdy záchranáři obdrželi hlášení o netypickém chování a špatném pohybu čapího mláděte na komíně na Slatině ve Františkových Lázních. „Po zhlédnutí poslaných videí bylo opravdu jasné, že tohle nebude nic dobrého. Předpokládali jsme zamotanou nohu nebo nohy mláděte nějakým vlascem nebo provázkem,“ popsala začátek zásahu vedoucí záchranné stanice na Soosu Markéta Hrušková.

Záchranáři proto okamžitě zalarmovali pomoc. „Na pomoc jsme opět zavolali Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje, jehož příslušníci u nás byli během několika minut. Komín je sice špatně přístupný, ale akce se podařila. Pánům hasičům moc děkujeme za skvělou spolupráci,“ vyjádřila vděčnost Markéta Hrušková.

Foto: Archiv záchranné stanice na Soosu

Na místě se však potvrdily ty nejhorší obavy. Mládě mělo ošklivě zlomenou nohu s rozvinutou infekcí a počínající gangrénou. Čápík byl proto okamžitě převezen na operační sál veterinární kliniky H+VET, kde mu lékaři museli nožičku amputovat.

Nyní se zraněné mládě nachází v péči záchranné stanice na Soosu, kde ho čeká dlouhá cesta k uzdravení. „Čápík se u nás zotavuje, vyhráno ale vzhledem k infekci opravdu nemá. Nejdřív musí překonat tu. Také si musí zvyknout na prostředí a manipulaci a později na umělou nožičku, kterou bude nosit v době růstu,“ vysvětlila vedoucí stanice.

Aktuální stav pacienta však dává záchranářům naději. „Čápovi se v rámci možností daří dobře, noha vypadá v pořádku. Stále podáváme léky, a i když samostatně ještě nežere, při ručním krmení spolupracuje docela dobře. Dneska už se přestal tak bát, je uvolněnější a po misce se žrádlem už pomrkával se zájmem. Držte mu palce, fakt to potřebuje,“ uzavřela s nadějí Markéta Hrušková.

Foto: Archiv záchranné stanice na Soosu