Uvěřila podvodníkům, přišla o více než sedm milionů

Policisté evidují další podvody v online prostředí. Pachatelé vylákali od různých žen peníze. Z jedné více než sedm milionů korun. V souvislosti s těmito případy policisté apelují na občany, aby byli obezřetní a chránili svoje finanční prostředky. Případ se stal v Plzeňském kraji, ale setkat se s podvodníky na internetu může každý.

Ilustrační foto

„Nenechte se zlákat vidinou zbohatnutí nebo romantického vztahu. Neposílejte žádné peníze cizincům, které osobně neznáte. Téměř všechny účty na sociálních sítích s podobnými legendami jsou falešné (lékaři, vojáci, boháči) a nemají reálný základ. Jedná se o velký podvod,“ informovala policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Policisté napříč celým Plzeňským krajem i po předchozích upozorněních stále přijímají trestní oznámení týkající se podvodů v online prostředí. V posledních dnech přijali oznámení od dvou žen, které byly podvedeny neznámými pachateli a přišly tak o spoustu peněz.

Jednu z poškozených kontaktoval neznámý pachatel přes sociální síť Facebook. „Napsal jí, že umírá a že nemá žádného dědice, kterému by odkázal 550 tisíc euro. Žena s dědictvím souhlasila a sdělila mu telefonní číslo a komunikace se přesunula na whatsapp, kde došlo ke komunikaci s advokátkou umírajícího. Poškozená pak zaslala tři platební pokyny jako úhradu pojistného, které podmiňovalo odeslání slíbené zděděné částky. Přišla tak o 15 tisíc korun,“ uvedla mluvčí.

Další žena, která byla podvedena, přišla o mnohonásobně víc peněz. „O více než sedm milionů. Seznámila se s námořním důstojníkem, Američanem pracujícím u lodní nákladní přepravní společnosti. Dopisovali si spolu nějaký čas a pak sdělil, že se bude stěhovat do České republiky a že věci a všechny peníze již sem poslal, a tak nemůže zaplatit přepravné. Pak začala se ženou komunikovat americká banka, která požadovala zaplatit různé poplatky,“ sdělila Dagmar Brožová s tím, že žena požadované přepravné a poplatky platila. Padly na to veškeré její úspory, příjmy, vzala si nebankovní půjčky a zpronevěřila i peníze v práci.