Česká pošta zruší v Karlovarském kraji několik poboček

Česká pošta zruší v Karlovarském kraji několik poboček. Týkat se to bude jedné pošty v Mariánských Lázních a  Aši i dvou v Sokolově. Uzavřeny budou tři pošty v Chebu a pět v Karlových Varech. Neuzavírají se pobočky v obcích, kde sídlí pouze jedna pošta.

„Ráno jsem obdržel avizovaný plán na redukci sítě pošt v Karlovarském kraji. Redukce řeší 14 poboček ve městech Karlovarského kraje. Zvu proto k jednání paní primátorku a starosty dotčených měst, kde bych rád probral konkrétní situaci v každém z měst,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Foto: Česká pošta

Aš 2 Karlovarský Hlavní 1002/116, 35201, Aš
Cheb Cheb 5 Karlovarský Boženy Němcové 2251/59, 35002, Cheb
Cheb Cheb 4 Karlovarský Přátelství 2006/2, 35002, Cheb
Cheb Cheb 3 Karlovarský Dragounská 2529/6, 35002, Cheb
Mariánské Lázně Mariánské Lázně 2 Karlovarský Tepelská 551/5, Úšovice, 35301, Mariánské Lázně
Sokolov Sokolov 3 Karlovarský Staré náměstí 21, 35601, Sokolov
Sokolov Sokolov 5 Karlovarský Sokolovská 1623, 35601, Sokolov
Karlovy Vary Karlovy Vary 4 Karlovarský U Trati 3/11, Bohatice, 36004, Karlovy Vary
Karlovy Vary Karlovy Vary 9 Karlovarský Vítězná 390/51, Drahovice, 36001, Karlovy Vary
Karlovy Vary Karlovy Vary 10 Karlovarský Sedlecká 760/3, Rybáře, 36010, Karlovy Vary
Karlovy Vary Karlovy Vary 20 Karlovarský Lidická 595/64, Drahovice, 36001, Karlovy Vary
Karlovy Vary Karlovy Vary 5 Karlovarský Sokolovská 243/92, Rybáře, 36005, Karlovy Vary

Česká pošta zajistí od 1. července dostupnost poštovních služeb podle nově platné legislativy. Ta stávající počítala s 3 200 poštami po celé České republice, nově bude podle parametrů Českého telekomunikačního úřadu možné zajistit pokrytí poštovních služeb 2 900 pobočkami.

Dlouhodobý trend v poptávce po tradičních poštovních službách je klesající. Za posledních pět let klesl zájem o tyto služby na pobočkách o 40 %. A to vlivem digitalizace, díky které lze zařídit řadu služeb nikoli osobní návštěvou pošty, ale v on-line prostředí. Český telekomunikační úřad proto reflektoval tyto změny a upravil parametry rozložení poboček ve svých normách. Nově tak každá obec s počtem obyvatel nad 2500 nemusí mít poštu v docházkové vzdálenosti do dvou kilometrů, ale nově do tří. V pobočkové praxi České pošty to znamená, že z nynějších 3 200 pošt bude po změně legislativy 300 nepovinných a ty Česká pošta z ekonomických důvodů zruší bez náhrady. Tyto informace zveřejňujeme s vědomím, že dosud nebyly vypořádány veškeré připomínky v rámci mezirezortního připomínkového řízení k materiálu ČTÚ, který nové nastavení parametrů rozložení pobočkové sítě řeší.

„Lidsky z rušení poboček nadšený nejsem. Mrzí mě, že jsme k tomuto kroku byli vývojem na trhu poštovních služeb a ekonomickou realitou dohnáni. Legislativa se změnila a my si nemůžeme dovolit luxus provozovat pošty, které nemusíme. Proto k 1. červenci uzavíráme 300 poboček, které už nejsou podle platné legislativy potřeba. Není to o emocích, je to o finanční realitě České pošty, se kterou se musíme vypořádat. Pokud bychom nedělali potřebná opatření, postupem času by pobočky nebyly už žádné, protože by nebyla Česká pošta,“ říká Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty.

Na nejvytíženějších poštách, kterých je 400, se lze objednat na konkrétní čas a na konkrétní službu, a to pouze jednu hodinu před plánovanou návštěvou pobočky. Pro odeslání a výdej balíků mohou zákazníci využít celkem 7 625 Balíkoven a samoobslužných výdejních boxů po celé České republice.

Redukce poboček byla stanovena podle parametrů Českého telekomunikačního úřadu, konkrétní pošty pak byly vybrány podle návštěvnosti klientů, podle počtu uskutečněných transakcí, ekonomické rentability svého provozu a podle kritérií, jež jsou důležitá z pohledu klienta, jako jsou např. bezbariérový vstup nebo dostupnost MHD.

Starostům obcí a primátorům měst, ve kterých dojde ke zrušení některé z poboček, zástupci České pošty osobně vysvětlí nastalou situaci, odůvodní výběr rušených poboček a budou s nimi diskutovat o budoucím zajištění poštovních služeb v jejich městě.

Zároveň se redukce pobočkové sítě netýká pošt Partner, kterých je po celé České republice aktuálně 819. Pobočky, které budou nově spádové pro klienty, jejichž pošta byla zrušena, zajistí dostatečnou kapacitu pro jejich obsluhu. Všechny pošty, které Česká pošta provozuje, jsou schopné zajistit požadovaný standard služeb.

Zdroj: Česká pošta