Nemoc, která přichází plíživě. 16. listopadu je Světový den CHOPN

Chronická obstrukční plicní nemoc, známá také pod zkratkou CHOPN, je závažné onemocnění plic, které se vyznačuje omezeným prouděním vzduchu v plicích. Trpí jí až 8 % české populace, ale jen 2,5 % o své nemoci ví.[1] 16. listopadu proběhne Světový den CHOPN, který se snaží zvýšit povědomí o této nemoci. Jak ji včas rozpoznat a jak si plíce udržet co nejdéle zdravé?

Ilustrační foto Pixabay

CHOPN představuje celosvětově jedno z nejčastějších plicních onemocnění a počet diagnostikovaných pacientů stále stoupá. Při jeho vzniku hrají klíčovou roli rizikové faktory. CHOPN se rozvíjí nejčastěji v důsledku kouření cigaret a dalších tabákových výrobků. Riziko vzniku ovlivňují také faktory z vnějšího prostředí (vystavení pasivnímu kouření, znečištěné životní prostředí, prach nebo chemické výpary v zaměstnání), částečně i genetické dispozice. Onemocnění se zpravidla projevuje dušností, kašlem či vykašláváním hlenu. Příznaky jsou snadno zaměnitelné s jinými onemocněními, proto je pro zdárnou léčbu zásadní včasná diagnostika.

Příběh pana Jareše: Hlavně se nebát navštívit lékaře

Pan Jareš (59 let) podnikal většinu svého života v oblasti broušení sádrokartonů, a tak byl denně vystaven prašnému prostředí. Bohužel kombinace pracovního vytížení, celoživotního kouření a dědičné predispozice vykonala své a v roce 2017 mu bylo diagnostikováno onemocnění CHOPN.

I u něj přišla nemoc plíživě. „První příznaky tohoto komplikovaného onemocnění jsem pravděpodobně zaznamenal již před devíti lety, kdy jsem se v noci často budil kašlem a ráno to bylo ještě horší. Vstávání jsem měl spojené s hrozným kašláním a vykašláváním. Postupně se to zhoršilo natolik, že jsem nevyšel ani dvě tři patra po schodech,“ říká pan Jareš.

„Jelikož máme chronickou obstrukční nemoc v rodině – maminka na tuto chorobu bohužel zemřela – neváhal jsem navštívit lékařku, která mi následně CHOPN diagnostikovala a začala s léčbou. Má nemoc mě bohužel ovlivnila jak v pracovním, tak v soukromém životě. Nemůžu provádět žádné fyzické práce a třeba jen nosit lehčí břemena je pro mě velmi obtížné,“ vypráví pan Jareš a dodává i radu pro ty, kteří pociťují problémy s dýcháním: „Všem, kteří cítí nějaké problémy s dýcháním, bych určitě doporučil navštívit lékaře co nejdříve. CHOPN se dá při správné životosprávě zpomalit. Pomůže nekouřit, zařadit do svého života více pohybu, sportu. Jen obyčejná jízda na kole či pravidelná chůze může v mnohém pomoci.“ Samotná léčba podle něj určitě není náročná.

„Pacientům bych ale také dal jednu radu, která pomáhá mně osobně: Aby se upnuli na nějakou, jakoukoli věc a pro ni žili, pokračovali a dělali vše pro to, aby si tu věc užívali a došlo u nich k co nejmenším omezením. Mým hnacím motorem do budoucna jsou mé děti a snad brzy také jejich vnoučata. Neskutečně se na ně těším a snažím se dělat všechno pro to, abych svou nemoc zpomalil. Rodina mi velice pomáhá, veškeré těžké úkony dělá za mě a neustále mě podporuje. To mi dává energii a děkuji jim za to,“ dodává pan Jareš.

Pomáhá web popadnidech.cz

Těm, kterým se špatně dýchá nebo stále kašlou a kteří si nejsou jistí, jak ověřit, zda netrpí plicním onemocněním, a nevědí, kam se obrátit, pomáhá pacientská služba popadnidech.cz. Za jejím vytvořením a provozováním stojí společnost Boehringer Ingelheim. Do projektu jsou zapojeny desítky plicních lékařů z celé České republiky.

Jak to funguje? Zájemce vyplní krátký online dotazník na www.popadnidech.cz, který pomáhá odhalit, zdali se u něj mohou vyskytovat příznaky CHOPN. V případě, že odpovědi v dotazníku odhalí prvotní možné příznaky plicního onemocnění, je pacient v řádu hodin či dní kontaktován zdravotní sestrou z poradny uLékaře.cz. Zdravotní sestra ověří jeho zdravotní stav a objedná ho na plicní vyšetření u nejbližšího specialisty. Projekt popadnidech.cz funguje téměř rok a za tu dobu využilo jeho služby již přes 1200 pacientů.

„Cílem tohoto projektu je podpořit včasný záchyt pacientů s chronickou obstrukční nemocí, kteří o svém onemocnění dosud nevědí. Takových pacientů je jen v České republice podle kvalifikovaného odhadu až 800 tisíc, z nichž více než 70 % o své nemoci neví,“ vysvětluje Lucie Moravcová, Medical Advisor ze společnosti Boehringer Ingelheim. „S CHOPN se u nás aktivně léčí pouze zhruba 250 tisíc pacientů, tedy jen každý třetí nemocný. A my bychom do odborných ambulancí, kterých s námi v celé republice spolupracují desítky, rádi přivedli další,“ doplňuje Lucie Moravcová. Pokud totiž není tato nemoc odhalena včas, výrazně ovlivňuje kvalitu života člověka, který jí trpí.

Pádným důvodem pro včasnou diagnózu a léčbu CHOPN je i fakt, že pacienti s CHOPN jsou oproti zdravé populaci vystaveni až pětkrát vyššímu riziku rozvoje rakoviny plic [2].

V současné době nelze sice CHOPN zcela vyléčit, existuje však účinná terapie, která pomáhá zmírnit průběh nemoci a její projevy a zlepšit kvalitu života pacienta. Prvním a nejdůležitějším krokem je právě včasná návštěva plicního lékaře.

Více najdete na popadnidech.cz