Karlovarští celníci kontrolovali tabákové nálepky. Zajistili téměř čtvrt milionu nesprávně značených cigaret

V prvním dubnovém týdnu provedli příslušníci Celní správy České republiky celorepublikovou kontrolní akci s názvem „OHAŘ III“, zaměřenou především na značení tabákových výrobků. V souvislosti se změnou sazby spotřební daně došlo ke změně tabákové nálepky, kde se označení z písmene „F“ změnilo na písmeno „G“.

Do kontrolní akce se zapojili také karlovarští celníci, provedli 17 kontrol, z nichž bylo osm pozitivních. Zajistili téměř čtvrt milionu nesprávně značených cigaret. Při kontrolách využili i služebního psa se specializací na vyhledávání tabákových výrobků.

„Hlídky se zaměřily na kontroly v příhraničních oblastech, kamenných provozovnách a tržnicích,“ uvedla tisková mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj Lenka Havelková. „V rámci celostátní akce zajistili karlovarští celníci právě ve svém regionu největší počet tabákových výrobků značených nesprávným způsobem (neplatnou tabákovou nálepkou), a to bezmála 240 000 kusů. V jedné z kamenných prodejen na tržnici ve Svatém Křiži na Chebsku zajistili celníci více než 200 tisíc kusů nesprávně značených cigaret. Prodejci cigarety ukrývali nejen v regálech či pod pulty mezi dalším zbožím, ale také ve skladech v různých skříňkách, kde tabákové výrobky právě odhalil náš služební pes Green, nebo v papírových krabicích i od jiného zboží, či igelitových taškách,“ informovala.

Obchodníci mohli tabákové výrobky s tabákovou nálepkou s nižší sazbou daně označenou písmenem „F“ skladovat či prodávat do 31. března 2022. Od začátku dubna bylo možné skladovat a prodávat pouze tabákové výrobky s novým označením písmenem „G“, se správnou výší spotřební daně. Zajištěné cigarety značené nesprávným způsobem budou zničeny pod celním dohledem.

  „Dále se během kontrolní činnosti karlovarští celníci zaměřili na kontroly zdanění a značení lihovin nabízených k prodeji,“ doplnila mluvčí s tím, že kontrolovaní prodejci nepředložili k bezmála 120 lahvím alkoholu doklady prokazující jejich zdanění. Příslušníci dohledu zboží zajistili.

Porušení subjektů budou celníci dále řešit ve správním a daňovém řízení.