Od pátku bude v Česku platit nouzový stav

Vláda kvůli schopnosti zvládnout příliv uprchlíků  z Ukrajiny vyhlásila nouzový stav. Platit bude od pátku 4. března 2022. Jde o klasický nástroj krizového řízení, který nebude znamenat omezení pro naše občany, ale umožní lepší koordinaci a technické řešení současného stavu.

Do Česka už před hrůzami války na Ukrajině uprchlo 20 až 30 tisíc Ukrajinců. Jejich počet bude dál narůstat. Aby bylo možné tento příliv zvládnout a využít všechna opatření a mechanismy, začne od pátku platit nouzový stav. Oproti nouzovým stavům během covidu nebude znamenat omezení pro naše občany.

„Děkuji všem, kteří pomáhají, míra solidarity a pomoci trpící Ukrajině je obrovská. A právě proto, aby státní úřady, kraje, obce, neziskovky i dobrovolníci vše zvládli, je nutný nouzový stav. Nikdo se nemusí bát, že bychom zavírali obchody nebo zakazovali cestovat. Nouzový stav využijeme čistě jen jako nástroj krizového řízení, který umožní státní správě i samosprávě situaci zvládat efektivněji,“ ujistil ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že nouzový stav zajistí komfort Ukrajincům i bezpečí našim občanům.

Nouzový stav bude znamenat zcela zásadní pomoc pro registraci Ukrajinců a další úkony jako bezpečnostní screening či vydávání víz. Díky nouzovému stavu budou moci vydávat víza nejen zaměstnanci odboru azylové a migrační politiky (OAMP) Ministerstva vnitra, ale i policie. Celý proces se tak zjednoduší a zrychlí.

Kromě urychlení procesu registrace bude možné nařídit přednostní zásobování dětských, zdravotních nebo např. sociálních zařízení, nařídit vykonávání péče o děti a mládež skupinám pracujících, pokud ji nemohou v krizové situaci vykonávat rodiče, případně nasadit vojáky v činné službě a jednotky požární ochrany nebo přijmout opatření k pobytu cizinců a osob bez státní příslušnosti.

Zdroj: Vláda ČR