Ceny pohonných hmot  už v nadcházejícím týdnu zřejmě překročí částku 40 korun za litr

Průměrná cena benzínu Natural 95 v ČR včera ze dne na den vyskočila o takřka 43 haléřů na litr. Zatímco ještě v pátek litr benzínu vyšel na 37,78 koruny, včera už to bylo 38,30 koruny. Přes noc tak litr benzínu podražil o 43 haléřů na litr.

Ilustrační foto Pixabay

Výraznější zdražení „přes noc“ zaznamenal benzín naposledy 7. prosince 2010, vyplývá z dat CCS. Nafta včera podražila dokonce ještě výrazněji než benzín, o 65 haléřů na litr, a to na 37,51 koruny litr. V jejím případě však jde o nejvýraznější jednodenní zdražení jen za období od začátku dubna 2021, kdy nastal ojedinělý, mimořádný výkyv v její ceně, jenž však byl spíše statistickou anomálií.

Důvodem dramatického zdražování pohonných hmot v ČR je zdražování ropy na světových trzích a také oslabení koruny. Oboje bezprostředně nastává či sílí v důsledku propuknutí války na Ukrajině. Korunová cena barelu ropy Brent v týdnu vyskočila až na takřka 2400 korun, skoro nejvíce v historii.

Motoristé v ČR musí počítat s tím, že už v nadcházejícím týdnu ceny pohonných hmot v ČR pravděpodobně stoupnou nad 40 korun za litr a budou čistě nominálně nejdražší v historii ČR.

Řidiči v ČR se však zatím nemusí obávat výpadku v zásobování palivy. Produktovody – na plyn či ropu – vedoucí z Ruska přes ukrajinské území stále běžně fungují, nejsou hlášeny jakékoli zásadnější problémy. Kdo však má možnost, neprohloupí, pokud se pohonnými hmotami předzásobí, neboť ceny benzínu i nafty zřejmě porostou dále po překročení úrovně 40 korun za litr, a to až k úrovním kolem 45 korunami za litr. To však záleží na dalším vývoji války na Ukrajině a na dopadu západních sankcí.

Ropa ve světě zdražuje nikoli kvůli ochromení ruských dodávek, ale kvůli obavě, že tyto dodávky ochromí buď sankce, nebo válečný útok, nebo oboje naráz.

Lukáš Kovanda, Ph.D. Národní ekonomická rada vlády (NERV)