Veterinární správa varuje před konzumací sýrových pomazánek

Na českém trhu se objevila potenciálně zdravotně nebezpečná sýrová pomazánka dovezená z Velké Británie, která může obsahovat nebezpečnou bakterii. Veterináři varují před její konzumací.

Státní veterinární správa (SVS) informaci obdržela prostřednictvím systému rychlého varování (RASFF). „Ve výrobku byla podle hlášení detekována baktérie Clostridium botulinum, která produkuje jed botulotoxin,“ informoval tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček. „Produkt od britského výrobce Primula Ltd. ve třech různých příchutích v ČR distribuoval obchodní řetězec Iceland. Zákazníci by v žádném případě neměli výrobek konzumovat a mohou jej vrátit v prodejnách Iceland,“ sdělil.

Podle informace v RASFF byl výrobek distribuován i do dalších evropských zemí, do nichž byl exportován i v dalších příchutích. „Ke kontaminaci výrobku mělo dojít na základě „chyby ve výrobě“. Přestože se nález má týkat jen malého množství výrobku, v případě ČR jde o cca 150 balení, z trhu jsou preventivně stahovány veškeré šarže,“ doplnil mluvčí.

Botulotoxin známý také jako „klobásový jed“, který způsobuje otravu botulismus, vzniká pouze za anaerobních podmínek (za nepřítomnosti vzduchu). Z potravin se může nejpravděpodobněji vyskytnout ve špatně tepelně opracovaných konzervách, uzeninách či mořských plodech. V potravinách se v ČR vyskytuje velmi zřídka.

Identifikace výrobku:

Název: Primula Original Cheese 150 g – Primula Light Cheese 150 g – Primula Cheese  Jalapeno 150 g

Výrobce: Primula Ltd.

Stahování se týká všech šarží uvedeného výrobku.