Pomozte při pátrání po bronzovém sousoší. Ukradeno bylo z německého Neugersdorfu

Kriminální policie spolkové země Sasko, vyhlásila prostřednictvím žádosti k Interpolu ve Wiesbadenu, pátrání po odcizeném bronzovém sousoší v hodnotě 22 tisíc Euro.  Němečtí policisté proto žádají veřejnost o pomoc při pátrání. Od soboty 21. prosince do úterý 14. ledna dosud neznámý pachatel odcizil bronzovou sochu odpočívajícího pláteníka, z pietního místa na hřbitově v německém Neugersdorfu. Případným svědkům přislíbila správa dotčeného hřbitova odměnu ve výši tři tisíce Euro.

Německá strana v rámci mezinárodní policejní spolupráce požádala policii České republiky, zejména v příhraničních oblastech, o součinnost při pátrání po odcizeném kulturně-historickém díle v hodnotě 22 tisíc Euro. „Ze hřbitova v německé obci Neugersdorf, nedaleko hranice s Českou republikou, odcizil dosud neznámý pachatel, v době od 21. prosince loňského roku do 14. ledna roku letošního, nejprve bronzový batoh a posléze i samotnou sochu pláteníka,“ uvedl policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Německá policie případ klasifikovala jako případ zvlášť závažné krádeže, za níž pachateli v případě dopadení a následného odsouzení může hrozit trest odnětí svobody, podle německých zákonů, v sazbě od tří měsíců až do deseti let.

„Máte-li informace o odcizeném sousoší nebo o pachatelích, případně víte-li, kde se socha nachází, ozvěte se policistům prostřednictvím bezplatné linky 158 nebo přímo německým policistům na níže uvedených kontaktech a v přiloženém letáku. Případným svědkům přislíbila správa dotčeného hřbitova odměnu ve výši tři tisíce Euro,“ doplnil mluvčí.

Veškeré informace k předmětné události mohou výrazným způsobem dopomoci k jejímu objasnění.