Karlovarským krajem se přehnala vichřice. Hasiči vyjížděli ke třem stovkám událostí

Silný vítr zasáhl v pondělí také Karlovarský kraj. Na základě výstrahy meteorologů zasedal od nedělního večera štáb hasičů, který se připravoval na větší počet událostí, na operačním středisku a také na příjmu tísňové linky byl posílený počet příslušníků. Během pondělní noci a dne až do úterního rána provedli hasiči v kraji celkem 358 zásahů. Z tohoto počtu se jednalo o osm dopravních nehod, osm požárů, dva plané poplachy, jeden únik nebezpečných látek a 2 záchrany osob a zvířat. Ostatní tvořila technická pomoc, nejčastěji odstranění spadlých stromů na silnice, domy či zaparkovaná auta. Další častou pomocí, konkrétně ve 46 případech, bylo odstranění nebezpečných stavů převážně u uvolněných částí střech různých domů.

Ve statistickém sledování událostí je vedeno od pondělní půlnoci do úterního dopoledne 255 přijatých a řešených událostí. U některých z nich bylo nutné vyslané zasahující jednotky hasičů v rámci jedné události poslat i na další místa, kde bylo potřeba jejich pomoci. Přesnější je tak údaj 358 zásahů, tedy míst, kde hasiči prováděli nějaký zásah. U těchto zásahů bylo nasazeno celkem 336 kusů zásahové techniky a na místě pracovalo 1270 hasičů z řad profesionálních a dobrovolných sborů. Průměrná vzdálenost ujetá hasičů k místu zásahu byla šest kilometrů, průměrná doba strávená u jednoho zásahu od vyhlášení poplachu do odjezdu jednotky byla 44 minut. Celkem bylo v terénu během likvidace následků větru a ostatních mimořádných událostí 68 jednotek hasičů.

Hlášení o událostech přijímali operátoři na tísňových linkách 150 a 112. Během pondělních čtyřiadvaceti hodin takto přijali celkem 529 hovorů, ze kterých byla následně založena událost a vyslány jednotky hasičů. Nejvíce volání bylo v době mezi šestou a osmou hodinou ranní, konkrétně 102 přijatých hovorů, a poté mezi polednem a jednou hodinou odpoledne, konkrétně 92 hovorů.

Po celou dobu řešení mimořádných událostí zasedal štáb hasičů, který spolupracoval se štábem Karlovarského kraje. Monitorovala se především situace v přerušených dodávkách elektrické energie a pro zajištění dalších životních potřeb, pomoc hasičů v tomto směru nebyla nikde vyžádána.

Škody způsobené během událostí v souvislosti s větrem si řeší sami majitelé s pojišťovnami.

Zasahující jednotky: HZS Aš, Cheb, Chemické závody Sokolov, Karlovy Vary, Kraslice, Mariánské Lázně, Sokolov, Toužim, HZSp SŽ Cheb, SUAS Vřesová, JSDH Abertamy, Bečov nad Teplou, Bochov, Bor, Boží Dar, Březová (KV), Březová (SO), ČEPRO Hájek, Dalovice, Dolní Žandov, Drmoul, Habartov, Hájek, Hazlov, Horní Slavkov, Hranice, Hroznětín, Cheb Háje, Chodov, Chyše, Jindřichovice, Krajková, Královské Poříčí, Kraslice, Kynšperk nad Ohří, Kyselka, Lázně Kynžvart, Libá, Loket, Lubenec, Luby, Merklín, Mnichov, Nejdek, Nová Role, Oloví, Ostrov, Otročín, Pila, Plesná, Pozorka, Rotava, Skalná, Stanovice, Stará Role, Stráž nad Ohří, Stružná, Štědrá, Tašovice, Teplá, Toužim, Tři Sekery, Útvina, Velichov, Verušičky, Vintířov, Žlutice.

Zdroj: HZS Karlovarského kraje