Za výbuch rodinném domě může hromaděný unikající plyn

Výbuch, který se ozval v neděli před polednem ve Zlaté nedaleko Kynšperka, zranil uživatele domu. Do nemocnice ho musel transportovat vrtulník. Podle prvotních informací by neměla být poškozena statika domu.

„Plyn unikající z propan-butanové lahve se hromadil v rodinném domě ve Zlaté u Kynšperka nad Ohří,“ uvedl mluvčí HZS Karlovarského kraje Martin Kasal. „Po iniciaci nahromaděný plyn v neděli před polednem explodoval. Výbuch vážně zranil uživatele domu, s popáleninami byl muž převezen letecky do nemocnice. Přivolaní hasiči nezjistili po výbuchu následný požár ani statické narušení objektu. Pomohli tak s transportem pacienta do vrtulníku,“ upřesnil.

Kde přesně plyn unikal a jak došlo k iniciaci, zjišťuje vyšetřovatel požárů společně s policií.

Únik plynu může včas odhalit nainstalovaný detektor. Pro domácí použití je možné tyto hlásiče přímo na výbušné plyny pořídit za cenu od několika stokorun. Alarmem hlásič upozorní, že v objektu se začíná hromadit unikající plyn. Tento alarm je spuštěný už při minimálních koncentrací, kdy ještě není v objektu nahromaděno dost plynu pro mez výbušnosti.

Zasahující jednotky: HZS Sokolov (CAS 20 Scania), HZS CHZ Sokolov (CAS 24 Scania), JSDH Kynšperk (CAS 20 T815)

Foto: HZS Karlovarského kraje
.