Na pomoc s požárem lesa přiletěl i vrtulník

Nepřístupný terén, silný vítr, nedostatek vody. Takové komplikace čekali na hasiče po příjezdu na místo požáru v lese v prudkém svahu nad golfovým hřištěm v Cihelnách na Karlovarsku ve čtvrtek hodinu po poledni.

Foto: HZS Karlovarského kraje

„Velitel zásahu si tak okamžitě vyžádal další posilové jednotky a operační středisko hasičů vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu,“ uvedl mluvčí HZS Karlovarského kraje Martin Kasal. „V době příjezdu hasičů na místo vítr místy rozfoukával několikametrové plameny a hrozilo, že z mýtiny po těžbě dřeva se oheň rozšíří i do okolního lesa, velitel zásahu proto požádal o letecké hašení. Než vrtulník s hasicím vakem přiletěl, hasiči museli zabránit dalšímu šíření. Jen velmi složitě se dostával hasičská technika k místu požáru, navíc nejbližší zdroj vody pro hašení byl čtyři kilometry daleko a bylo nutné zajistit cisternami kyvadlovou dopravu. Vítr rovněž stále po svahu rozfoukával i hustý dým, hasiči tak museli pracovat v dýchací technice,“ upřesnil.

Zásah tak byl náročný jak na velký počet zásahové techniky, tak i zasahujících osob. Ve večerních hodinách se podařilo požár dostat pod kontrolu a bylo možné zredukovat počty zasahujících jednotek. Hasiči na místě zůstali celou noc, v pátečních dopoledních hodinách bude pokračovat dohašování hrabanky a pařezů. Příčina požárů a případná škoda je zatím v šetření.

Zasahující jednotky:

HZS Karlovy Vary (CAS 30 T815-7, VEA Toyota)

HZS Sokolov (CAS 30 T815-7)

JSDH Ostrov (CAS 20 MB Zetros)

JSDH Březová (CAS 30 T815-7)

JSDH Horní Slavkov (CAS 30 T815-7)

JSDH Stanovice (CAS 24 L101)

JSDH Tašovice (CAS 15 Renault)

JSDH Chodov (CAS 20 T815)

JSDH Loket (VEA Toyota)

JSDH Bečov (CAS 20 T815)

JSDH Hájek (CAS 30 T815-7)

JSDH Toužim (CAS 32 T815)

JSDH Bochov (CAS 20 T815)

JSDH Mnichov (CAS 32 T815)

JSDH Pozorka (CAS 24 Praga)

JSDH Vintířov (CAS 30 Scania)

JSDH Nová Role (CAS 20 Renault)