Zkušenosti přijeli do Česka nasbírat studenti až z dalekého Uralu

Tři týdny v České republice strávila skupina studentů z ruského Nižního Tagilu. Do Česka přijeli nasbírat zkušenosti v oborech, které studují – kuchař, číšník a pokojská. Jejich pobyt se koná v rámci výměnných odborných zahraničních praxí (VOZP), které už od roku 2002 pořádá Integrovaná střední škola v Chebu a Nižnětagilski torgovo – ekonomičeski kolledž pod záštitou partnerství Chebu a Nižního Tagilu.
 
Studenti byli ubytovaní domově mládeže integrované školy. Odbornou třítýdenní praxi pak všichni absolvovali ve františkolázeňském hotelu Luisa. Poslední den, který zde strávili, pak pro personál uvařili speciální ruské menu. To se skládalo ze zeleninové polévky šči, z mletého masa v paprikovém lusku s omáčkou a pečenými bramborami se sýrovo-vaječnou zálivkou, podávaly se také pelmeně s mletým masem a beleši, což jsou slané koblihy. Nechyběl ani dezert, což byly takzvané syrniky, placky z tvarohu se zakysanou smetanou a ovocem. A na čem si u nás studenti nejvíc pochutnali? „Mě chutnal třeba smažený sýr,“ řekla Daria Letiagina.
Iurie Fediunina zase zaujalo, jak v Česku připravujeme maso. „Ze sladkého mi pak velmi chutnaly svatební koláčky, které jsem poprvé jedl při slavnostním přivítání,“ podotkl.Podle studentů je v praxi u nás a v Rusku rozdíl. Vše prý probíhá víc v klidu a studentům také víc vyhovovalo vybavením kuchyně. Na otázku, zda se jim v Česku líbí natolik, že by zde i rádi pracovali, tak zazněla jednoznačná odpověď: Ano.„Jsem nadšená z celého pobytu. Do konce školy mi zbývají dva roky a kdyby to bylo jen trochu možné, tak bych zde moc ráda žila a pracovala,“ potvrdila Aleksandra Melkozerova.Po celou dobu pobytu byl pro studenty připraven bohatý doprovodný program, který na ně čekal každý den po praxi. Měli tak možnost si prohlédnout nejen Cheb a okolí, také Mariánské Lázně, Plzeň, Český Krumlov a Prahu. Studenty navíc přijal generální konzul Ruské federace v Karlových Varech. Navštívili ale také Taneční školu Vladimíra Hány, lanové centrum a podívali se i na FIJO 2018, na kterém vystoupil i nižnětagilský orchestr.Více fotografií zde: https://www.zonerama.com/ZiveChebsko/Album/4456306Zkušenosti přijeli do Česka nasbírat studenti až z dalekého Uralu

„S pořádáním letošního ročníku VOZP jsme začali už v únoru,“ řekl Vladimír Golláň, garant projektu. „Musím poděkovat vedení města Chebu a vedení odboru školství a tělovýchovy, kteří nám poskytli finanční prostředky z rozpočtu města Chebu ke krytí nákladů letošního ročníku. V současné nelehké politické situaci pak pomohl vedení partnerské školy v Nižním Tagilu s administrací schengenských víz generální konzul v Ekatěrinburgu společně s Generálním konzulem Ruské federace v Karlových Varech.“ A protože se školy v návštěvách střídají, za rok zamíří do Nižního Tagilu skupina studentů z chebské integrované školy. „Když vyjíždíme my, začínáme s přípravami už v říjnu. Za dobu trvání projektu jsme sice nasbírali spoustu zkušeností, ale snad pokaždé nás překvapí něco nového. Je to dáno tím, že vchází v platnost řada nových zákonů a nařízení, kterými se musíme řídit i my,“ vysvětlil Vladimír Golláň. Zatím se daří je překonávat. „Dokud máme podporu v městu a jsme zdraví, tak věřím, že budeme moct pokračovat i v dalších letech.“

Více fotografií zde: https://www.zonerama.com/ZiveChebsko/Album/4456306Zkušenosti přijeli do Česka nasbírat studenti až z dalekého Uralu