V knihovně se diskutovalo o krizi v nemocnici  

Dojde k dorovnání platů sester v Karlovarské krajské nemocnici na úroveň  jejich kolegyň v soukromých a lázeňských zařízeních? Právě o tom se diskutovalo v chebské městské knihovně. Dorazily zástupci sester, nemocnice, kraje, ale i veřejnost. Podle sester je třeba jednat rychle, protože kvůli nestabilní personální situaci je řada z nich fyzicky i psychicky vyčerpaná. ž sestry iniciativa 1

Miroslava Korseltová, která za nespokojené sestry vystupuje, vysvětila, že sesterská krize sahá do roku 2004, kdy se změnil způsob jejich vzdělávání. Jejich studium se navýšilo o 3 roky a přestala nestačit střední škola. To řadu potenciálních zájemkyň a zájemců odradilo, čímž se začal snižovat i počet absolventů. Druhým problémem je finanční podhodnocenost v krajské nemocnici. Jak na jednání několikrát padlo, nemocnice je to poslední místo, kam by chtěli absolventi nastoupit. Čekala by je tam extrémně náročná práce, takže raději nastoupí do některého z lázeňských zařízení nebo zamíří za hranice. Současná krize je tak kombinací nedostatku personálu a nízkých mezd. Hromadnými výpověďmi se sestry rozhodly pohrozit, a až když selhal dosavadní snahy.

„Sestry nevyhání ani tolik platy a vzdělávání, ale to že jsou extrémně přetížené – fyzicky i psychicky,“ řekla na jednání předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková. „Pokud se situace nezačne urychleně řešit, tak dojde ke kolapsu. Každý umí přetížení vydržet jen nějakou dobu,“ podotkla s tím, že varovným signálem je i fakt, že sestry odcházejí mimo obor. V krajských nemocnicích jsou extrémně nízké platy, které se nedají srovnat s těmi tabulkovými ve státních nemocnicích. „Měly by se sjednotit odměny pro zaměstnance v nemocnice bez ohledu na jejich právní formu,“ uzavřela.ž sestry iniciativa 2

Situaci může podle sester vyřešit jen navýšení platů na úroveň ostatních zařízení, aby měly důvod nové sestřičky nastoupit. Podle Liběny Tvrdíkové z karlovarského oddělení ARO jsou navíc peníze jedinou motivační složkou, díky které v nemocnici zůstanou sestry, které zde pracují. „Jen tak to vydrží, než za dva tři roky nastoupí nové sestry.“

Podle hejtmanky Jany Vildumetzové se kraj snaží prostředky najít. „Na zítřek objednaná k řediteli VZP a chci srovnání s ostatními nemocnicemi. Jinde určitě dostávají víc,“ řekla hejtmanka na pondělním jednání. „V pátek mám jednání s ministrem Ludvíkem. Ten již slíbil, že má alokováno 400 milionů korun i pro krajské nemocnice,“ a podotkla, že by měly mít sestry v Karlovarské krajské nemocnici od 1. 1. 2018 tabulkové platy.