V Karlovarském kraji není žádné nové rizikové místo

Dopravně-bezpečnostní projekt jedné z českých pojišťoven Automapa hledá a opravuje nejrizikovější úseky na silnicích v Česku. Nyní přináší žebříček nebezpečných míst, která se do statistiky nově zapsala během roku 2016. Karlovarský kraj je jedním ze dvou regionů, kde se loni žádné nové nebezpečné místo neobjevilo.Nehoda-Cheb

Foto: ilustrační

Žebříček vychází z databáze dopravních nehod evidovaných Policií ČR, zpracovaných podle komplexní metodiky. Jde o podrobnou celorepublikovou studii, nikoli analýzu nehodovosti klientů pojišťovny. Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do Automapy jsou alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2016, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 m.

Aktuální etapa projektu se zabývá hledáním nových rizikových míst. Upozorňuje na lokality, které nebyly identifikovány v žádné z předchozích zpráv Automapy, a v roce 2016 splnily daná kritéria. Seznam vznikl ve spolupráci s brněnskou projekční kanceláří HBH.

„Pro určení pořadí žebříčku byl důležitý zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě,“ uvádí Radana Pochop Rusevová z Allianz nadačního fondu.


Noční můra? Jízda po silnici I/11

Tři nejrizikovější úseky z desítky nově identifikovaných mají jednoho společného jmenovatele – silnici I/11. Jízda po této komunikaci se pravidelně stává osudnou řidičům v Olomouckém, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Ve třech lokalitách vytipovaných Allianz Automapou se jen loni stalo celkem 14 dopravních nehod, z toho 10 vážných.

Vůbec nejhorší nová lokalita za rok 2016 se objevila v mírné zatáčce v Olomouckém kraji, v katastru obce Olšany na Šumpersku, a to v úseku mezi odbočkami ze silnice I/11 směrem na Bohutín a na Vyšehoří. Během loňského roku se zde staly celkem čtyři dopravní nehody, které způsobily těžká zranění sedmi pasažérům.

Druhá nejrizikovější lokalita v celé ČR v rámci žebříčku nových míst je k nalezení přesně na hranicích Královéhradeckého a Pardubického kraje. Jde o nájezd na dálnici směrem do Prahy v katastru obce Praskačka, formálně stále v okrese Hradec Králové. Na zdejší I/11 se loni stalo celkem 6 dopravních nehod, během nichž jeden člověk na místě zahynul, a čtyři se těžce zranili. Další čtyři osoby vyvázly s lehkými poraněními.

Nově se v žebříčku objevila také křižovatka na okraji obce Mokré Lazce v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. V roce 2016 se zde staly čtyři nehody, během nichž se dva lidé těžce zranili, a deset lidí si odneslo poranění lehká. Skončila celostátně na 3. příčce.

Naopak radovat se mohou obyvatelé Karlovarského kraje a Vysočiny. Ke vzniku nových rizikových lokalit pro nehody s těžkými osobními následky zde loni vůbec nedošlo.

Žebříček nových kritických míst na základě analýzy Allianz pro rok 2016

Celostátní pořadí Silnice Kraj Katastr Nehod za rok 2016 celkem Zraněné osoby
SZ TZ LZ
1 I/11 Olomoucký Olšany 4 0 7 0
2 I/11 Královéhradecký Praskačka 6 1 4 4
3 I/11 Moravskoslezský Mokré Lazce 4 0 2 10
4 I/38 Středočeský Nepřevázka 5 1 3 3
5 I/4 Středočeský Jíloviště 4 0 4 2
6 I/13 Liberecký Mníšek 2 1 2 2
7 I/50 Zlínský Veletiny 2 1 2 1
8 I/20 Jihočeský Předotice 2 1 2 0
9 I/33 Královéhradecký Předměřice n/L. 3 1 2 0
10 I/3 Jihočeský Č. Budějovice 2 0 3 3

Zkratky: SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění.

Mapy první desítky nově identifikovaných rizikových lokalit s odkazem na Google Street View najdete na www.allianzfoto.cz ve složce Allianz Automapa 2017. Pro celostátní online verzi Allianz Automapy přejděte na www.allianz.cz/automapa.

Allianz nezůstává pouze u statistik. Ve spolupráci se společností 3M vybrané nehodové úseky upravuje, a přispívá tak ke snižování nehodovosti.

Specialisté na dopravní bezpečnost se díky Allianz nadačnímu fondu aktuálně činí v Libereckém kraji. Reflexní dopravní značení přibyde v „esíčku“ při vjezdu do obce Zahrádky na Českolipsku. Úpravou nedávno prošla také dlouhodobě nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Šenovem a Havířovem v Moravskoslezském kraji.

V minulosti byla opravena hned dvě na sebe navazující nehodová místa ve Zlínském kraji, v katastru obcí Buchlovice a Staré Hutě. Dále lokalita u Řevničova na Kladensku ve Středočeském kraji, nebezpečné místo u Lhoty pod Libčany v Královéhradeckém kraji, předtím lokalita u Toužetína na Lounsku a v Milíně na Příbramsku.