Trasa závodu Metternichova výzva spojila Bečov s Kynžvartem

Pro vyznavače dálkových běhů i zdatné turisty připravili organizátoři akce unikátní trasu, která vedla v samém srdci Chráněné krajinné oblasti Slavkovského lesa. Závod Metternichova výzva odstartoval od zámku Bečov. Závodníci mohli volit podle svých sil trasy v délce 35 a 45 kilometrů. Jako cíl zvolili pořadatelé opět zámek, tentokrát Kynžvart. I přes částečnou nepřízeň počasí se trať vydalo bezmála dvě stě běžců.

Závod se letos  konal již po třetí. Je specifický v tom, že letos vedl mimo značené turistické cesty, místy byl trasa velmi náročná a byla to skutečná výzva. „Smysl závodu byl přilákat do místního kraje, do Slavkovského lesa, zájemce o hezkou přírodu a místní krajinu,“ uvedl ředitel závodu Vlastislav Štrunc.

Letos se organizátoři přiblížili dvoustovce běžců, a jak uvedli, je to hranice toho, s čím závod zakládali. I nadále by chtěli zachovat spíše rodinou atmosféru a po organizační stránce závod dobře zvládnout, aby byli všichni spokojení.

Příprava zabrala organizátorům pět měsíců. „Je to nejen o informacích, které zveřejňujeme na internetu, facebooku, ale hlavně o tom, kdy se tady v Kynžvartu všichni sejdeme tři dny před závodem. Značíme trasu, dovážíme zásoby a připravujme zázemí. Pomáhá nám přibližně šestnáct dobrovolníků, přátel a kamarádů, bez kterých by to vůbec nešlo uskutečnit,“ uvedl Vlastislav Štrunc.

Trasa běžce prudce vyvádí na plošinu Slavkovského lesa ke známé Krásenské rozhledně. Proud Dlouhé stoky je zavede přes Tři Křížky ke Kladské a trasa 35 km padá strmě dolů k branám Zámku Kynžvart. Milovníci delších tras z Kladské míří vzhůru k nejvyššímu vrcholu Lesný a naměří tak 45 km.