Konec chatařské sezóny střídá sezóna vloupání Přehled regionů, kde zloději způsobují nejvíce škod

Podzimní a zimní měsíce přinášejí každoročně nárůsty vloupání do chat a chalup. Za celý rok je jich běžně přes 4 tisíce ohlášených policii a další tisíce jsou odhadovány jako nenahlášené. Až 80 % těchto vloupání končí bez dohledání viníků. Zloději využívají faktu, že víkendová letoviska a chatařské kolonie zůstávají mimo sezónu opuštěné a lidé tam často nechávají cenné věci, které zloději mohou snadno zpeněžit. Zlodějům nahrává také fakt, že chataři nechávají svá víkendová obydlí často špatně zabezpečená.

Podle statistik Policie ČR působí zloději nejvíce škod ve Středočeském kraji a to téměř desetinásobně oproti ostatním krajům. Dalším krajem, který je oblíbený chataři i zloději je Jihočeský, zde se škody pohybují jen za letošní rok na téměř 3 milionech korun. V těsném závěsu je pak Plzeňský kraj, Vysočina, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj a Jihomoravský kraj. Praha je ve výši škod po vloupání srovnatelná například se Zlínským či Pardubickým a Královehradeckým krajem, škody se zde pohybují pod 1 milionem korun, stále však v řádu stovek tisíc. Unikátem je pak Karlovarský kraj, kde je počet vloupání sice nejnižší, a to pouhých 44 zatím hlášených vloupání, škody se však pohybují kolem 1,1 milionu korun. S příchodem podzimu a zimy se v krajích očekává další dramatický nárůst vloupání, v porovnání s loňským rokem se škody mohou do konce roku až zdvojnásobit.ilustrační Graf_skody_zpusobene_vloupanim_do_chat_a_chalup_zdroj_NEXT

 

Dodržujte bezpečnostní prvky, které zloděje odradí

Zlodějům hraje do karet především lehkovážnost majitelů. „Lidé nechávají na svých chatách a chalupách elektroniku, finanční hotovost, šperky nebo jiné cennosti, které je lepší co nejdříve převést na bezpečnější místo a neodkládat stěhování z týdne na týden. V okolí chaty není vhodné nechávat trubky, nářadí a jakékoli předměty, které mohou zlodějům usnadnit vniknutí do obydlí. Jednou za čas na chatu zajeďte, překontrolujte její stav a odkliďte sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat,“ doporučuje Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT.

Před odjezdem váš rekreační objekt důkladně zabezpečte. Dobré je chalupu vybavit bezpečnostními dveřmi a případně také alarmem, který vám ihned nahlásí, že se do objektu někdo snaží vniknout. Zkontrolujte také, zda jste zavřeli okna, kudy zloději velmi často vnikají. Pokud nemáte pevné okenice nebo mříže, účinné, rychlé a přitom finančně dostupné řešení představují bezpečnostní fólie, které zloději znesnadňují vniknutí do chaty a brání v násilném rozbití skla. „Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení. Pokud lupič narazí na neočekávanou a neviditelnou překážku, tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží. Střepy drží v okenní tabuli i po silném nárazu pohromadě, její okamžitá výměna proto není nutná,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností.

Účinnou ochranu představují také kamerové systémy, které zaznamenávají veškeré události v chatě, chalupě i jejím bezprostředním okolí. Přispívají nejen k včasnému zjištění hrozby či škody, snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Další výhodou je, že umožňují vzdálený dohled nad tím, co se děje na vaší chatě či chalupě. Kamerové systémy jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže lze zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech.